Kto trudni się oceną majątku

Bez względu na to czy jesteśmy osobą fizyczną czy posiadaczem przedsiębiorstwa, potrzebujemy czasem w decyzjach biznesowych pomocy specjalistów. Nikogo obecnie nie dziwi fakt zlecania niektórych prac informatykowi lub księgowemu. Obecnie rozliczne profesje przechodzą proces dużej specjalizacji, tyczy się to także zajęć mających związek z finansami lub z prawem.

rzeczoznawca majątkowy

Autor: manishibhatt
Źródło: http://www.flickr.com
Na pierwszy rzut oka księgowi i rzeczoznawcy majątkowi teoretycznie zajmują się pokrewnymi zagadnieniami. Choć posługują się nierzadko jednakowymi metodami, nie mogą się jednakże zastępować.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, to obejrzyj także (https://www.kwmediator.pl/) inne równie ciekawe witryny, które posiadają nie mniej ważne informacje.

I tak, gdy zdarzy się nam że w toku działalności gospodarczej będzie potrzeba wyceny dysponowanych nieruchomości, na mocy obowiązującego prawa zajmą się tymi czynnościami rzeczoznawcy majątkowi . Pracują oni na podstawie stosownej ustawy, która normuje zakres ich praw oraz obowiązków. Rezultatem czynności tegoż specjalisty będzie dokument, jaki – w zależności od wymogów – mieści takie informacje jak wartość rynkowa nieruchomości. Uwzględnia on także wartość maszyn i sprzętów znajdujących się w podlegającym oszacowaniu budynku (jednakże pod warunkiem że sprzęty te są nierozerwalnie scalone z owym budynkiem). Jednym słowem, nie podlegają oszacowaniu rzeczoznawcy majątkowego takie maszyny, które można swobodnie wykorzystywać poza budowlą bądź w jakimkolwiek innym punkcie.

Nie zwlekaj – jeżeli zachęcił Cię ten artykuł, to bieżący wpis da się także przeczytać pod podanym linkiem. Opisy opracowaliśmy dla Ciebie z ochotą.

Wycena którą realizują rzeczoznawcy majątkowi może dodatkowo mieścić propozycję hipoteczną dotyczącą analizowanej nieruchomości. Rzeczoznawcy majątkowi posiadają dosyć duże uprawnienia, mianowicie mogą – w ramach wykonywanych czynności – żądać od sądów oraz innych instytucji danych potrzebnych do dokonania szacunku (zgodnie z dopuszczoną strategią oceniania majątku).

Wedle aktualnych przepisów zawód ten można wykonywać tylko po zdaniu państwowego egzaminu i wpisaniu się do właściwego rejestru . Egzamin taki realizowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury i ma charakter komisyjny. Niezbędne jest również posiadanie odpowiedniego wykształcenia na poziomie co najmniej magisterskim w obszarze prawa, ekonomii czy politechnicznego. Konieczne są także studia podyplomowe w obszarze wyceny nieruchomości.