Nota pracownicza – czym jest oraz czy powinno się jej obawiać?

Hasło „ocena pracownicza” często sprawia, że czujemy się niepewnie, oraz nawet czujemy lekki niepokój. Ale czy rzeczywiście ocena pracownicza powinna wzbudzać w nas strach? Pożądane byłoby zastanowić się nad tym czym tak właściwie jest ocena pracownicza, a także jakie metody oceny pracowniczej wolno dzisiaj wyliczyć.

pracownik

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Ocena pracownicza to potrzebny element kierowania wszelkim przedsiębiorstwem. Ocena pracownicza zdoła donieść firmie wiele korzyści. Dzięki niej zdołamy dowiedzieć się jak pracują poszczególni pracownicy w firmie, jakie jest ich zaangażowanie i skuteczność w pracy (zobacz częściowa niezdolność do pracy), a także co jeszcze można udoskonalić i polepszyć w pracy. Poprawnie wykonana rozmowa pracownicza pozwoli na przyjęcie jeszcze wyższego kierunku w przedsiębiorstwie.

Oddziałuje nie tylko na ulepszenie pracy indywidualnych pracowników, ale dodatkowo całkowitych zespołów, co naturalnie przedkłada się na większą efektywność w całkowitej firmie. Ocena pracownicza nie jest więc czymś groźnym, czymś czego powinniśmy się obawiać. Dzięki obiektywnej ocenie dowiemy się co czynimy odpowiednio, a co jeszcze możemy poprawić. Na pewno wyjdzie to na pożytek zarówno nam, jak również firmie i innym pracownikom.

pracownik

Autor: Mark Warner
Źródło: http://www.flickr.com
Metody oceny pracowniczej są nadzwyczaj różne. Najpopularniejszą procedurą jest ranking, jaki najlepiej orzeknie się wtenczas, gdy pracownicy mają analogiczne obowiązki. Atrakcyjną metodą oceniania pracowników jest też skonfrontowanie parami oraz skala punktowa, dzięki której można ocenić zaangażowanie pracowników.

W przedsiębiorstwach stosuje się dodatkowo strategię swobodnego opisu, która pozwala orzec jakim sposobem pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków. W dozorowaniu pracowników mogą pomóc również rejestracje wydarzeń krytycznych. Polega to na tym, że nadzoruje się wszystkie sukcesy oraz potyczki pracowników, zaś następnie wszystko się podsumowuje. W niektórych przedsiębiorstwach wykorzystuje się też procedurę 360 stopni, to oznacza, że pracodawca bierze pod uwagę dodatkowo opinie innych pracowników lub zespołu, w którym dana osoba pracuje.