Na jakich płaszczyznach współczesne informatyczne systemy będą wspomagały pracę dużych i małych firm.

Rozmaite programy i aplikacje bardzo często wspomagają działanie firm na wielu płaszczyznach. Mogą one pomagać zarówno w codziennej pracy, pozwalając na przygotowywanie dokumentów wewnętrznych i dla klientów, ale także dzięki informacjom, które są zbierane dają okazję na analizę działania firmy w wielu obszarach.

Komputer z Windows 8

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
Systemów tych jest bardzo dużo, zazębiają się one i uzupełniają nawzajem. Jeszcze do niedawna podstawą w każdej firmie był system do zarządzania flotą ERP, jakiego głównym zadaniem będzie zarejestrowanie wszystkich operacji gospodarczych wiążących się ze sprzedażą, gospodarką magazynową i księgowością. Lecz ostatnio pojawiać się zaczęły coraz to nowe systemy, które rozszerzają możliwości ERP, poprawiające wygodę pracy albo dające dostęp do zaawansowanych analiz. Przykładowo systemy typ Workflow będą organizować obieg dokumentów w firmie (więcej tutaj), pomagają w codziennym rejestrowaniu dokumentów i umożliwiają ich archiwizowanie. Z kolei narzędzia typu BI dostarczają sporo do tego, żeby przetwarzać w wielu obszarach informacje, i w oparciu o to planować dalszy rozwój firmy.

Użytkowe systemy są coraz bardziej zaawansowane, stosując nowoczesne technologie oraz możliwości, które będzie dawać obecna technika. Przykładowo coraz częściej działają one na urządzeniach mobilnych, które od kilku lat wykorzystywane są coraz chętniej nie tylko przez osoby prywatne, ale także firmy. Tworzenie aplikacji mobilnych które mają służyć jako końcówki pakietów ERP czy Workflow to obecnie nie jest jedynie zabieg marketingowy, tylko konieczność, bo użytkownicy po prostu z nich korzystają. Tablety i smartfony oferują sporą elastyczność i wygodę działania, na przykład doskonale sprawdzają się poza biurem, kiedy trzeba jechać do klienta i mu coś zaprezentować lub zebrać zamówienia. Dlatego też aktualne aplikacje użytkowe są przystosowane równolegle na standardowe komputery i sprzęty mobilne, przez co dają duże możliwości. Współczesne trendy idą jeszcze bardziej w tym kierunku, więc należy się spodziewać jeszcze większego zapotrzebowania na takie rozwiązania, jak np. JPK: .