Jak składać pit 28? Jakiego typu zasady trzeba znać? Co jest najbardziej istotne w czasie rozliczenia tej deklaracji?

Czy wiadomym jest do jakich zadań przydaje się pit 28 i jak go trzeba wypełniać? Dużo ludzi każdego roku powinien go wypełniać, lecz nie każdy wie, jak to zrobić. Nasz poradnik wszelkie wątpliwości.

podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Deklarację pit 28 trzeba wypełnić, jak w roku podatkowym mamy przychody opodatkowane w kształcie zryczałtowanego podatku od dochodów ewidencjonowanych z dwóch obszarów. Może to być pozarolnicza działalność gospodarcza, z innej różne umowy, typu umowa najmu, dzierżawy lub pozostałych umów o dosyć zbliżonym charakterze. Deklaracja takiego typu odnosi się do osób, które do dwudziestego stycznia roku podatkowego złożyły pisemne oświadczenie o doborze właśnie tego typu opodatkowania.

Jeżeli natomiast zaczynasz prowadzenie pozarolniczej działalności w trakcie roku podatkowego, to takie oświadczenie należy składać do dnia, który poprzedza dzień rozpoczęcia tego rodzaju działalności, nie może być to jednak później niż w momencie uzyskania pierwszego przychodu. W sytuacji uzyskiwania przychodu z wynajmu, jaki jest opodatkowany ryczałtem oświadczenie o wybraniu tej formy opodatkowania przedkłada się nie później niż do dwudziestego dnia miesiąca który następuje po miesiącu, jak osiągnął przychód z takiego tytułu . Może być również do końca roku podatkowego, jak pierwszy tego typu przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego. Takie prawo (sprawdź również – kancelaria adwokacka w warszawie) do ryczałtu jest obowiązujące na cały rok podatkowy, ale w roku następnym już to nie jest obowiązujące, jak podatnik przekroczy limit przychodu sto pięćdziesiąt tysięcy euro.

rozliczenie

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Podatnik jednakże jest w stanie utracić możliwość ryczałtu przez poszerzenie przedmiotu działalności o czynności, jakich nie powinno się ryczałtem rozliczać lub w związku ze świadczeniem czynności na rzecz byłego albo obecnego pracodawcy przez dany czas od chwili podjęcia działalności. Przekroczenie limitu przychodów w momencie roku podatkowego nie ma bezpośredniego wpływu na ogólne zasady. Za określony rok podatkowy, także po przekroczeniu limitu powinniśmy złożyć deklarację pit 28.

Jeśli absorbują Cię opisywane w tym materiale kwestie i chcesz przeczytać więcej informacji na taki temat – kliknij tutaj (https://biuro-protax.pl/aktualnosci/)!

Najlepiej zrobić to przez internet, czyli pit 28 – rozliczenie w 2016 roku. Takie działania zdecydowanie pomaga w przeprowadzeniu całej procedury. Taka procedura jest tak więc znacznie bardziej łatwa i prędzej możemy ją wykonać, nie ruszając się nawet z domu.