Jakie korzyści da się czerpać z umów forfaitingu?

Umowa forfaitingowa to właśnie umowa pośredniczenia w transakcjach kupna i sprzedaży. Mówiąc przystępnie jest to wykupienie przez instytucję (najczęściej bank lub firmę specjalizującą się w finansach) roszczeń okresowych, powstałych poprzez wypełnianie kontraktu lub podpisanej wcześniej umowy. Czemu opłaca się być forfaiterem? Jakie korzyści da się z tego pozyskiwać?

Karty kredytowe

Autor: frankieleon
Źródło: http://www.flickr.com
Konta bankowe to oferta, którą posiada zdecydowana większość osób, z czego ponad 1/2 to ludzie, których depozyty finansowe są znacznej sumy. Stąd też wspomniany wyżej obrót gospodarczy jest dość spory i warto bez obaw wkładać pieniądze w różnorodne wierzytelności z racji takich właśnie kontraktów o konta bankowe. Wzorem takiej transakcji forfaitingowej może być sytuacja, gdy bank (sprawdź ofertę dotyczącą: zwrot prowizji bankowej przy wcześniejszej spłacie kredytu) żyruje poświadczenie określonemu właścicielowi firmy, który danemu kooperantowi przekazuje go jako formę zapłaty. Ten, nie chcąc oczekiwać do momentu wykupu wierzytelności przez bank, przekazuje go firmie forfaitingowej w zamian za natychmiastową wypłatę należności, która stanowi odpowiednik tego jak duże są depozyty na danym wekslu. Forfaiting jest więc niezwykle pożyteczny dla inwestorów lub innych podmiotów transakcyjnych formą, ponieważ nie muszą czekać na uzyskanie zapłaty.

Karty

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com

Należy jednak nadmienić o tym, że forfaiting jest wykorzystywany, jako metoda barterowej zapłaty, najczęściej w relacjach dotyczących międzynarodowych rozliczeń. To ze względu na fakt, że operacje tego typu są dużo kosztowniejsze w porównaniu z operacjami wierzytelnymi. Z tego względu ekspresowe depozyty wierzytelności w firmie zajmującej się forfaitingiem są opłacalne. Oczywiście firmy parające się forfaitingiem także muszą na tym wzbogacać się, a zatem odsetki od transakcji wyliczają przeważnie według wyższej aniżeli oficjalna stopy procentowej. Usługi tego rodzaju przynoszą wiele plusów – począwszy od natychmiastowego otrzymania należności za zrealizowany kontrakt, poprzez brak zagrożenia transakcyjnego, transferu czy pieniężnego, a zakończywszy na zwiększeniu się szansy na pożyczkę o niezmiennej stopie procentowej.