Czy pracowanie spoza biura ma jedynie plusy? Okazuje się, że nie. Sprawdź o jakich minusach można powiedzieć

Wydaje się, że pracowanie zdalne, z własnego mieszkania i na swoich warunkach to idealne rozwiązanie dla każdego pracownika, który jak wiele osób musi zarabiać na własne utrzymanie. Wielu z nas na pewno marzy o tym i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Przecież opcja ta zdaje się być bardzo wygodną. Często zarabiają tak na życie graficy, copywriterzy albo praca informatyk.

Informatyk

Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Wychodzi jednak na to, iż taki tryb pracy ma także parę wad. Praca w domu wymaga od nas ogromnej ilości samodyscypliny. Nie mamy koło siebie szefa, który powie co oraz kiedy powinno się zrobić (sprawdź ofertę pracy). Nie będzie też osoby, która weźmie odpowiedzialność, jak i często również takiej, która natychmiast będzie w stanie pomóc, gdy pojawią się problemy. Będziemy niejako skazani na radzenie sobie w pojedynkę. Praca w biurze nie stwarza tych problemów. Tam łatwo znaleźć kogoś, kto w razie trudności wyciągnie pomocną dłoń (mowa oczywiście o „zdrowych” zakładach pracy, bez atmosfery mobbingu oraz zbędnej rywalizacji).

O wspomnianą samodyscyplinę często naprawdę trudno. W pochmurne, jesienne dni o wiele ciężej będzie wstać wcześnie z łóżka oraz zabrać do pracy, jeżeli nie będzie takiego przymusu. Może być również trudno oprzeć się pięknej pogodzie czy masie innych okoliczności, które zachęcać będą do odłożenia pracy na później. W domu po prostu ciężej o skupienie, tym bardziej, kiedy nie mieszkamy sami. Przy małych dzieciach może być to nawet niemożliwe. Praca w domu może także prowadzić do alienacji. Czy tego chcemy, czy nie, zakłady pracy są miejscami, gdzie dorośli ludzie mają najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeśli pozbawimy się tych okazji, prędko możemy zacząć odczuwać osamotnienie. Przy braku podpory ze strony innych oraz wspólnych celów zawodowych grozi nam również bardziej utrata motywacji a do tego wypalenie.

Istnieje pewien trend pośród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmowaniu pomieszczeń do pracy wraz z innymi podobnie pracującymi ludźmi. Tak jest praktycznie wszędzie w Polsce, na przykład praca Radom (zobacz oferty pracy). Jak więc widać, nawet wśród osób pracujących niezależnie jest konieczność posiadania zawodowych relacji z innymi osobami.

Czy praca w domu jest odpowiednia dla każdego?
Na pewno nie. Każdy z nas posiada inny charakter a do tego inaczej będzie potrafił dopasować się takiego stylu życia. Może być też tak, że po jakimś czasie zatęskni się za biurem i z chęcią wrócimy na etat. Być może zaczniemy poszukiwać nowej pracy, przeglądać oferty pracy Żyrardów (zbiór ofert pracy).

Jeżeli ten wpis jest według Ciebie warty uwagi, to kliknij ten link! Zaprezentowane tam wiadomości także Cię zainteresują – to niezwykle użyteczne informacje (http://www.kancelariaskonieczny.pl/kontakt/)!

Takie przypadki występują dość często. Warto jednak spróbować, bowiem wbrew temu co możemy wywnioskować z tego tekstu, zdalny sposób pracy posiada także sporo zalet.