Co to jest programowanie neurolingwistyczne?

Pomimo, iż niemal każdy psycholog, handlowiec, manager, terapeuta lub specjalista w dziale marketingu słyszał o NLP to nadal zostaje ono dyscypliną elitarną. Czemu? Ponieważ słysząc takie hasła jak: „To jest takie panaceum na wszystkie problemy, wiec nie może istnieć” niewielu spośród nich poświęciło swój czas i pieniądze, aby bliżej poznać techniki NLP. Ale czy nie jest tak, że przed wydaniem opinii należałoby, najpierw zgłębić zagadnienie? W szczególności, jeżeli może okazać się na prawdę przydatne.

zadowoleni doradcy

Autor: tec_estromberg
Źródło: http://www.flickr.com

NLP, czyli programowanie neurolingwistyczne (ang. Neuro-linguistic programming) () to zbiór sposobów komunikacji skierowanych na tworzenie i przekształcanie schematów perepcji i myślenia u ludzi. Metody te mogą być wykorzystywane zarówno w psychologii i psychiatrii jak i, w biznesie oraz polityce. Nazwa ta została wymyślona przez Johna Grindera oraz Richarda Bandlera, aby zaakcentować postulowane powiązania między procesami neurologicznymi (’neuro’), językiem (’lingwistyczne’) i wzorcami zachowań, którymi ludzie się kierują (’programowanie’).

– W psychiatrii proponowane przez NLP nastawienie do pracy z umysłem pacjenta pomogło uchronić wiele osób przed „skazaniem” na szpital psychiatryczny i resztą życia na farmaceutykach, pozwalając im poprawnie funkcjonować.

– W psychoterapii, techniki NLP pozwoliły zastąpić nieskuteczne rozmowy o problemach i przeszłości, trwającą 2-3 spotkania metodą, dzięki której osoby cierpiące na fobie zupełnie się jej pozbywają.

– Techniki tworzenia kontaktu i „incepcji” w rozmowie handlowej zamieniły niezliczone ilości „opornych” klientów w wiernych klientów.

– W zawodowym sporcie, trenerzy, którzy odkryli, że umysł zawodnika ma wpływ na wyniki uzyskiwane przez jego ciało, odnoszą największe sukcesy.

Najwłaściwszym miejscem, żeby znaleźć szkolenie NLP w swoim mieście jest Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, na przykład: praktyk nlp, szkolenie NLP lub NLP Kraków i po chwili ukażą się nam linki do dużej ilości stron (zobacz pozycjonowanie www) z informacjami na ten temat.