Rozliczenia z nawiązką do ZUS, progi w podatku liniowym – czyli coraz bliżej rozliczenia

Kolejny koniec roku oznacza przygotowywanie przez pracodawców deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok zostaną wkrótce zestawione na egzemplarzach PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji niedociągnięć finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Kiedy opłaca się korzystanie z podatku liniowego?

Każdy z pracujących na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. stawki składek na ubezpieczenie społeczne czy składki do OFE (więcej na ). Instytucja co roku podaje stawki za niedopłaty – przy dopłatach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Na przestrzeni lat zmieniają się te parametry – aktualne podejrzymy na stronie urzędu. ZUS przedstawia ponadto stawkę za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w danym roku kalendarzowym. Obowiązujące nie tylko dłużników stawki i formularze widać na stronach US – jest to kolejna instytucja z którą musimy się rozliczać. Obserwując właściwość urzędów skarbowych () w mieście wojewódzkim, z większą ilością placówek, wystarczy wpisać adres tymczasowy i wyskoczy najbliższy urząd.

Kalkulator i pieniądze

Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Obok dostępne powinny być zapewne najświeższe aktualności podatkowe, a także informacje o ulgach podatkowych itp.Następnym zagadnieniem wartym poruszenia przy rozliczaniu się jest kwestia podatku liniowego. Tutaj sprawa wydaje się banalna, ponieważ podatek liniowy zasady ma proste: sprzyja jednej grupie – bogatym. Przedsiębiorcy, osiągający roczny dochód powyżej 85 tysięcy złotych dzięki pozarolniczej działalności łapią się na tzw.

Opracowaliśmy dla Ciebie nowe atrakcyjne notki na frapujący Cię dział. Wejdź do nowego wpisu oraz czytaj raport (https://visaandwork.com/oswiadczenie-o-powierzeniu-wykonywania-pracy-cudzoziemcowi/).

drugi próg podatkowy, który wynosi 32 %. Poniżej tej kwoty obowiązuje wysokość 18 %.

Podatek sprowadza się do różnicy pomiędzy przychodem, a kosztami jego uzyskania. Przekroczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych jest w tym przypadku tym trudniejsze, że przedsiębiorcy nie skorzystają z taryf na internet, potomstwo, ani nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe rodzi również konieczność spisania dodatkowej deklaracji podatkowej – na formularzu PIT-36L.
Czytaj też