Praca aktuariusza- towarzystwa ubezpieczeniowe i obliczanie ryzyka przedsięwzięć biznesowych w przedsiębiorstwach

Wybierając ścieżki kariery zawodowej mamy wiele dróg do wyboru. Jedną z nich, przeznaczoną dla niewielu jest praca aktuariusza. Prowadząc firmę można spotkać się z osobą pełniącą taki zawód, który wymaga specjalistycznych uprawnień.

Aktuariusz jest osobą, która specjalizuje się w matematyce finansowej. Między innymi określa wartość ryzyka planów biznesowych lub związany jest z branżą ubezpieczeniową. Osoby pełniące tego typu zawód stanowią niewielką część polskiego społeczeństwa. Żeby zdobyć zawód aktuariusza potrzebne jest odbycie państwowego egzaminu, który z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Dlatego właśnie niewiele kandydatów dostaje uprawnienia.

Zaciekawił Cię rozważany w tym miejscu temat i poszukujesz oprócz tego innych tego typu danych? Poczytaj o nim znacznie więcej w tym artykule (http://www.esentia-wycena.pl/wycena-nieruchomosci-komercyjnych/).

Oprócz tego powinniśmy cechować się niezwykłymi zdolnościami matematycznymi oraz analitycznym umysłem. Wycenianie ryzyka oraz różnych zobowiązań klientów wymaga czasem wiele pracy, jest ona jednak bardzo opłacalna – czytaj o swoją przyszłość finansową . Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą funkcjonować bez aktuariuszy i to przede wszystkim one zatrudniają tego rodzaju osoby. Zarobki są bardzo zadowalające, nawet na samym początku kariery, warto więc obierać tę drogę naszej kariery zawodowej.

emeryt

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com

Zanim zrobimy krok w stronę zdobycia zawodu aktuariusza, dobrze jest sprawdzić czy mamy do tego odpowiednie predyspozycje. Nie każdy kandydat posiada wystarczające zdolności analityczne i zdolność do prognozowania ryzyka. Czasami firmy ubezpieczeniowe organizują szkolenia wprowadzające do tego rodzaju zawodu, na których można sprawdzić swoje umiejętności a także zapoznać się z pracą na stanowisku aktuariusza. Praca w zawodzie aktuariusza to między innymi rezerwy emerytalne, marginesy wypłacalności albo udział w procesach firmowych związanych na przykład z fuzjami czy też przejmowaniem przedsiębiorstw przez inne spółki – poradź się profesjonalisty . Stanowisko jest bardzo odpowiedzialne, często to od opinii aktuariusza będą zależały późniejsze działania firmy, która go zatrudnia.

Praca w zawodzie aktuariusza nie zawsze jest łatwa, jednak tworzy bardzo duże możliwości rozwoju. Możemy pracować tak samo w towarzystwach ubezpieczeniowych jak i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wycena ryzyka. Dzięki pracy aktuariuszy tworzone są programy emerytalne albo mogą oni pomóc firmie w podejmowaniu wielu decyzji biznesowych lub związanych z ubezpieczeniami firmy i pracowników.