Ochrona prawna odmian roślin to kompleksowa dziedzina. Dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie

Spore grono osób twierdzi, że praca rolnika czy ogrodnika jest niezbyt skomplikowanym zajęciem. Nic bardziej mylnego. Codzienność osób prowadzących gospodarstwa wiejskie, sady czy wielkopowierzchniowe ogrody tworzy szereg różnych elementów.

Poza męcząca pracą fizyczną, rolnicy muszą również dbać o to, by ich produkty były zgodne z normami ustanowionymi przez prawo państwowe.
Wysokie normy nie dotyczą jednak wyłącznie owoców i warzyw. W Polsce ochroną prawną objęte są także nasiona, z czego niestety nie wiele osób zdaje sobie sprawę. prawna ochrona roślin to kwestia, którą reguluje ustawa z 26 czerwca 2003 roku. Ludzie zajmujący się rolnictwem czy sadownictwem [powinni znać dokładną nazwę odmiany rośliny, którą hodują. Co więcej ustawa narzuca na nich obowiązek zakupu nasion wyłącznie od sprawdzonych, licencjonowanych sprzedawców.
badanie znaku

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Odrębną sprawą jest tak zwane wyłączne prawo hodowcy do odmiany rośliny. Jeśli rolnik wyhoduje całkowicie nową odmianę istniejącej już rośliny, może starać się o uzyskanie wyłącznych praw do tej odmiany, z czego wynika szereg różnych obowiązków i korzyści. Ochrona prawna roślin jest niezwykle skomplikowaną dziedziną i dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników, którzy zajmują się prawami własności intelektualnej.

Czytaj też

Specjaliści przygotują w naszym imieniu wszystkie dokumenty i będą nas reprezentować w kontakcie z instytucjami zajmującymi się rejestrowaniem nowych odmian, takimi jak Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) czy Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (CPVO). Specjaliści będą nam służyć pomocą również w takich kwestiach jak badania (na przykład komercjalizacja prac badawczych i rozwojowych Wrocław) zdolności rejestrowej czy dobór odpowiedniej nazwy.