Nie wyslałeś jeszcze PITa? Musisz się pośpieszyć

Każdego roku, do końca pierwszego jego kwartału, każdy zatrudniony w naszym kraju obywatel, jest zmuszony rozliczyć podatek. Obowiązuje to każdą personę, która otrzymała wymagane przychody w zeszłym, z któregokolwiek miejsca pracy. Również osoby mające własną działalność handlową są zobligowane do tego, to właśnie wśród nich znajduje się duży procent osób nierozliczających podatków. W zależności od tego, jak mocno zawiły jest nasz przychód, możemy skorzystać z odmiennych opcji rozliczenia go.

firma - wyobrażenie

Autor: Presidencia de la República Mexicana
Źródło: http://www.flickr.com

Najczęściej stosowaną opcją ku temu służącą jest program pit 2015- pitekspres.pl/. Można go pobrać zupełnie za darmo z sieci, jeśli nie mamy swojego łącza, możemy taką rzecz zakupić również w kiosku. Po rozpakowaniu go, w łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie złożyć zeznanie. Wystarczy założyć swoje osobiste konto, w którym będą zawarte wszystkie informacje, jak imię, adres zamieszkania, numer NIP itp. Po czym, w zależności od tego od ilu pracodawców czerpaliśmy wypłatę, musimy umieścić jedną lub więcej deklaracji. Program – digitalizacja faktur pit 2015 sam przekalkuluje nam to, jaki uiszczamy podatek, oraz ile otrzymamy ewentualnie jego zwrotu. Wyłącznym minusem tego typu zeznań, jest to, że nie możemy na własną rękę wybrać fundacji, której pragniemy przekazać nasz 1 % podatku. Gdyż darmowy program sam nam to narzuci. Inną, ciekawą alternatywą, dostępną od kilku lat jest rozliczenie PIT online. Lecz żeby tego dokonać, trzeba posiadać swój własny, elektroniczny podpis, lub znać kwotę naszego przychodu za rok ubiegły. W tym przypadku również pobieramy specjalny program, wypełniamy wszystko tak samo jak w powyższym przypadku. Jedyne różnica polega na tym, że przesyłamy deklarację internetowo, nie musimy jej drukować i wysyłać tradycyjną pocztą. Jednak nie każdy obywatel zdaje sobie sprawę z tego, jak rozliczyć pit online. Jednak i na to jest rada. Można udać się do naszego urzędu skarbowego, pobrać tam deklaracje i wypełnić ją osobiście, w razie problemu prosząc o pomoc osobę kompetentną pity online. Poza tym, coraz częściej tego typu usługi można znaleźć zupełnie za darmo w wielu bankach komercyjnych. Na okres rozliczeń zaangażowane w nich są specjalne osoby, które pomogą z deklaracją.

Złożenie zeznania podatkowego to obowiązek każdej osoby, która otrzymała dochody. Można rozliczyć nasz pit online, lub używając specjalnego programu. Jeśli jednak nie umiemy obsługiwać komputera, można skorzystać z darmowej pomocy osoby kompetentnej.