Najważniejsze kwestie związane z prawem autorskim

Nie wszystko, co zostało opublikowane w internecie, powinno być bezprawnie udostępniane i przesyłane. To, że w internecie posiadamy niezwykle łatwy dostęp do różnorakich treści nie znaczy wcale, że nie obowiązują tutaj zasady prawa autorskiego.

Upublicznienie treści w postaci tekstowej, muzyki, zdjęć itd. na witrynach internetowych nie daje prawa do bezpłatnego powielania ich, a jedynie darmową dostępność. Powinniśmy więc poznać nieco bliżej prawa autorskie, które obecnie panuje w Polsce.

Prawa autorskie w internecie obejmują w głównej mierze wytwory intelektualne, takie jak filmy, obrazy, wiersze i tym podobne. Nie możemy pominąć, iż objęte są nimi także wszystkie treści zawarte na danej stronie internetowej. Naruszenie praw autorskich następuje więc wtedy, kiedy ktoś nielegalnie i bez wymaganej zgody kradnie i powiela treść, jaka mieści się na naszej witrynie internetowej.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat – z pewnością zaintryguje Cię bieżąca treść (http://www.kancelaria-sikora.pl/prawo-spadkowe-lodz/), którą opracowaliśmy z myślą o Tobie. Po więcej informacji kliknij w link.

Jest to niezgodne z obecnym prawo i może wiązać się z pewnymi sankcjami prawnymi.

Podatki

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

W teorii wszystko wydaje się dość proste i oczywiste, niestety w praktyce najczęściej nie jest już tak łatwo. Nie zawsze jest jednoznaczne, jaka treść może zostać powielana i publikowana, jaka zaś może być powielona jedynie na prawach cytatu. Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy opublikowaną treść możemy zastosować, zawsze powinniśmy zapytać o zgodę twórcę czy też właściciela treści. Dzięki temu będziemy pewni, że nie złamaliśmy prawa, a jednocześnie będziemy mogli bez przeszkód używać konkretną treść.

Dla własnego użytku i zupełnie bezpiecznie możemy wykorzystywać te utwory opublikowane w sieci, jakie zostały umieszczone w internecie za zgodą ich autora. Jeśli jednak mamy zamiar użyć czyjejś własności jednak nie posiadamy na to zgody autora, możemy skorzystać z możliwości cytatu.

W internecie jednak zwykle wystarczy podać link do witryny, z jakiej dana treść została pobrana. I w tej sytuacji sprawa zostanie rozwiązana w bardzo prosty sposób. Wiedzieć trzeba, że również jeżeli nieumyślnie naruszymy czyjeś prawa do danej treści, to i tak nie jesteśmy zwolnieni z konsekwencji za ten czyn. Znajomość zasad prawa jest niezwykle ważna, jeśli na co dzień spotykamy się z tego rodzaju sprawami lub planujemy założyć firmę w sieci.

Autor .