Jakiego typu rzeczy powinniśmy się zgodzić dla naszego pracodawcy?

W obecnych czasach praca w przedsiębiorstwie to już nie jedynie przychodzenie na własną zmianę od 8 do 16 i czekanie na ostatni dzwonek i wyjście z zatrudnienia. W dobie Internetu, masowych mediów i natychmiastowej komunikacji każda pracująca osoba reprezentuje własną firmę także po zatrudnienia, szczególnie, skoro będzie na wyższym albo managerskim stanowisku.

Spędzając sporo okresu w necie należy namyślić się dwa razy, lub spraw które publikujemy i piszemy nie będą w jakikolwiek sposób niekorzystne dla naszej przedsiębiorstwa i lub nasza postawa nie stawia jej w złym świetle. Należy jednakże wiedzieć również, jakie posiadamy prawa jako zatrudnieni i jakie obowiązki ma nasz pracodawca wobec swoich pracowników.
pieniądze - widok

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo częstym przypadkiem nadużyć ze strony pracodawców jest wykorzystywanie na witrynie firmowej i materiałach reklamowych polskich fotografii. Do takiego niezbędna będzie zgoda na zastosowanie wizerunku podpisana przez pracownika. Tylko wtedy pracodawca będzie mógł w całości legalnie wykorzystywać nasz wizerunek do promocji własnej firmy. Dzięki czemu będziemy mogli mieć wpływ na to, w których punktach pojawią się nasze zdjęcia. Jeżeli jednakże nie posiadamy ochoty upubliczniać naszego wizerunku (), to nie ma obowiązku podpisywania tej zgody, a raz podpisaną zawsze można wycofać.
Osiedle mieszkaniowe Ogrody Bielańskie

Autor: UBM
Źródło: UBM
Kolejnym często pomijanym aspektem przy zatrudnieniu będzie sprawa podań o pracę. W dobie pisania CV jest to dokument już trochę przestarzały, jednakże w niektórych zawodach nadal wykorzystywany. Należy przed napisaniem takiego podania zobaczyć, jak wygląda wzór podania o pracę (), by złożyć u naszego pracodawcy poprawnie wypełniony dokument.

Jak wygląda sytuacja z pracą w nadgodzinach?
Nadgodziny to oczywiście temat drażliwy dla wszelkiego pracownika. Większość z nas nie przepada za zbyt długim siedzeniem w pracy. Dlatego polskie prawo (prawo podatkowe) pracy bardzo precyzyjnie mówi, kiedy pracodawca potrafi poprosić pracownika o pracę w nadgodzinach i w który sposób ma być wypłacane za to wynagrodzenie. Sytuacjami szczególnymi dla pracy w nadgodzinach będzie na przykład remanent () w sklepie, koniec czasu rozliczeniowego w księgowości czy sytuacja kryzysowa na rynku.
Podsumowując, idąc do zatrudnienia warto znać własne prawa.

Im bardziej wiadomo o prawie pracy, takim korzystniej powinniśmy się poruszać w negocjacjach z pracodawcą. W końcu idea nieznajomość prawa szkodzi ciągle jest autentyczna. Nie wolno jednakże popadać ze skrajności w skrajność. Nasz pracodawca to też człowiek i od okresu do okresu można zrobić dla niego normalną, ludzką przysługę.