Jak skutecznie zarządzać domowym budżetem?

Nasze dochody zupełnie nie rosną, natomiast cały czas pojawiają się nowe koszty. W jaki sposób więc zachować równowagę finansową? To realne, pod warunkiem że ustalimy wyważony plan działania i nie zabraknie nam konsekwencji.
Rozpoczęcie lata sprzyja podejmowaniu zobowiązań – również tych o finansowym charakterze.

Z reguły z optymizmem patrzymy wówczas w przyszłość oraz snujemy odważne plany sprawunków, remontów bądź wyjazdów. Zdecydowanie obiecujemy sobie, iż zaczniemy szczędzić lub inwestować. Następne tygodnie okrutnie weryfikują nasze zamierzenia: portfel przez wakacje schudł w przeciwieństwie do sterty rachunków do uiszczenia. Do tego na każdym kroku kuszą nas sklepowe superokazje, którym nie zawsze umiemy i chcemy się opierać.

fundusze

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
Decydujący będzie dobry plan. Najpierw weźmy pod lupę nadchodzący miesiąc.

Ten odnośnik do serwisu hotel kraków 5 gwiazdek kieruje do niesamowicie atrakcyjnej strony, która zawiera równie fascynujące dane na omawiany wątek.

Odnotujmy na karteczce czy też w komputerze wszystkie fundusze, jakimi będziemy dysponować: honorarium plus inne pewne zyski, a potem czekające nas opłaty sztywne, takie jak czynsz, raty oraz kwoty, które musimy przeznaczyć na życie: żywność, komunikacja, utrzymanie samochodu i pozostałe wydatki. W ten sposób zorientujemy się, czy dysponować będziemy nadwyżką – wolną kwotą, którą możemy przeznaczyć na inne zamiary. Po zreasumowaniu nadchodzącego miesiąca weźmy do ręki terminarz i spróbujmy również rozpatrzyć – miesiąc po miesiącu – okrągły rok.

Co zrobić, gdy bilans wychodzi ujemny i nie ma szans na zwiększenie przychodów? Na początek warto szukać rozwiązań prostych jak też bezkosztowych (lecz niekoniecznie bezbolesnych), przede wszystkim polegających na racjonalizacji wydatków.