Jak przebiega droga edukacyjna i zawodowa znawców prawa?

Zawód prawnika cieszy się respektem. Ta grupa zawodowa uważana jest za elitarną. Co się kryje pod określeniem „prawnik” i jak wygląda droga do tego zawodu? „Prawnik” to sformułowanie dość ogólne. Odnosi się do wszystkich osób, które ukończyły studia prawnicze. Nauka na uczelni wyższej trwa pięć lat w ramach jednolitych studiów magisterskich.

prawnik

Autor: Blaues Sofa
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo słynie z tego, że jest kierunkiem dość wymagającym. Studenci muszą szczegółowo zapoznać się z licznymi przepisami z odmiennych gałęzi prawa. () Ponadto istotne jest przyswojenie umiejętności rozwiązywania problemów prawnych, czyli tak zwanych kazusów. Chodzi o to, by nabyć zdolność stosowania poznanych norm prawnych w odniesieniu do konkretnych sytuacji, spraw. W trakcie studiów przyszli eksperci w zakresie prawa uczą się głównie prawa karnego, prawa cywilnego, administracyjnego, międzynarodowego, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Oprócz tego programy studiów przewidują wykłady z procedury karnej, cywilnej czy administracyjnej.

Absolwent prawa ma do wyboru kilka opcji. Przede wszystkim może może postawić na określoną aplikację, czyli czas przygotowujący do wykonywania wybranego zawodu. Radca prawny, adwokat, notariusz, sędzia, prokurator oraz komornik – to zawody, do wykonywania których można po studiach prawniczych aspirować. Aplikacja rozpoczyna się po przejściu testu wstępnego, a uprawnienia do wykonywania zawodu uzyskuje się po pozytywnym zdaniu egzaminu zawodowego, kończącego.

Otwórz szczegółowy tekst (https://www.iurico.pl/branze/przemysl/). Tam znajdziesz interesujące wiadomości na to zagadnienie, omówione w naszymtekście.

Co więcej, że aplikacja mniej więcej trwa trzy lata. Aplikanci biorą udział w zajęciach teoretycznych oraz, przede wszystkim, zdobywają doświadczenie w określonej kancelarii, pod opieką patrona, czyli zawodowego prawnika, który czuwa nad pracą młodego praktykanta. Dla poszukujących porady: czytaj.

prwanik

Autor: International Maritime Organization
Źródło: http://www.flickr.com

Świeżo upieczony radca prawny, adwokat czy notariusz zazwyczaj, po zakończeniu aplikacji, otwiera własną kancelarię. Okazuje się więc, że dojście do zawodu prawniczego to proces trwający od około 8 to 10 lat. Ścieżka zawodowa jest więc dość wymagająca, jednak dzięki pasji i zaangażowaniu jest możliwość uzyskania uprawnienia do wykonywania prestiżowego i uznawanego za elitarny zawodu zaufania publicznego.