Jak dużo wynosi najmniejsza krajowa stawka w roku 2016?

Przepisy dotyczące śladowej płacy dla pracownika zmieniają się nadzwyczaj często. Jeśli ciekawi Cię ile wynosi najniższa krajowa w roku 2016, to zapraszamy do poznania się z tym artykułem. Od początku stycznia bieżącego roku, minimalna pensja dla pracownika, który zatrudniony jest na cały etat, nie zdoła być niższa niż 1850 zł brutto. W porównaniu z zeszłoroczną kwotą, jest ona wyższa o kompletne 100 złotych. Bez wątpliwości jest to duży plus dla postaci, które pracują w całym wymiarze czasu na etacie.

najniższa krajowa

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com

Przeliczając sumę brutto na netto, wychodzi, iż w tym roku pracownik zdoła uzyskać mniej więcej 1355 złotych netto co miesiąc. Jednak jest pewien wyjątek od tej zmiany. Osoby, które w tym roku dopiero po raz pierwszy zapoczątkują pracę, będą przyjmować lekko niższe wynagrodzenie, niemniej jednak nie zdoła być ono mniejsze aniżeli 80 procent minimalnej krajowej. Oznacza to, że w najgorszym razie takie osoby mogą zdobyć 1480 zł brutto. Pensja brutto jest to kompletna pensja, od której potem odliczane są różnorodne podatki czy składki – pensja brutto jak obliczyć. Za to pensja netto oznacza pensję, którą uzyskamy na rękę. Oczywiście do zarobków minimalnych wypada też doliczyć sporo innych świadczeń finansowych. Każdy pracownik, który wykonuje swoją pracę w godzinach od 22.00 do 7.00 powinien dostawać dopłatę do pensji, jaka wynosi 20 % stawki godzinowej.

praca

Źródło: pixabay.com

Mimo tego, że w teraźniejszym roku zmieniła się wysokość płacy minimalnej, szef nie musi podpisywać z pracownikiem nowiutkiej umowy. Naturalnie przyrost pensji minimalnej to potężny plus dla każdej postaci, jaka jest zatrudniona na kompletny etat. Mimo tego, że w tym roku została ona powiększona o 100 złotych, to nie wiemy jeszcze czy w następnych latach wartość pensji minimalnej znowu nie wzrośnie. Na pewno byłaby to jeszcze większa wartość dla pracowników – www.poradnik.wfirma.pl/-czy-wiesz-ile-wynosi-calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika