Dlaczego dobrze jest łączyć etat z pracą we własnej firmie

Zarabiając na etacie czujemy się bezpiecznie, gdyż ochrania nas prawo pracy. Mamy pewne uprawnienia pracownicze, tj. dla przykładu urlop, chlebodawca płaci nasze składki ZUS i chorobowe, nie mamy powodu zatem się tym troskać. Ba, nawet nie musimy samodzielnie rozliczać podatków jeśli nie chcemy korzystać z ulg podatkowych. Takie wyjście najlepsze jest dla tych osób które nie chcą prowadzić czy nie mają projektu na własny interes.

Jeśli jednakże masz pomysł na swój biznes, ale boisz się ryzyka, świetnym przedsięwzięciem będzie umowa o pracę i działalność gospodarcza. Takie rozwiązanie sprawia, iż można zyskać jeżeli chodzi o składki ZUS, ponieważ jesteśmy już pracobiorcą na umowę o pracę oraz zarazem właścicielem firmy. Następuje zbieżność płatności składek , skutkiem tego mamy możliwość opłacania o wiele niższej składki firmowego ZUS-u (pod warunkiem jednakże że na mocy umowy o pracę nasz dochód jest równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu). Jest to moim zdaniem bardzo dobre wyjście dla tych biznesmenów którzy dopiero rozpoczynają aktywność lub ich przedsiębiorstwo z założenia ma stać się kolejnym źródłem przychodu. Dla przykładu pracuję jako buchalter w jakiejś jednostce jednak moim hobby jest wyrabianie biżuterii.

podatki wzrosty zarobki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Chcę w sposób legalny zarabiać na moim hobby zatem łączę umowę o pracę i działalność gospodarczą. Może być to wówczas idealne rozwiązanie. Kiedy już nasza działalność nabierze rozpędu, prawdopodobnie będziemy pożądali rozwinąć naszą działalność, co może nastręczać rozbudowy albo unowocześnienia już posiadanych sprzętów. Warto postarać się w takim przypadku aby zwiększenie wartości środka trwałego w danym roku podatkowym nie przewyższyło 3500 złotych. W ten sposób będziemy mogli zaliczyć owe koszty do „kosztów uzyskania przychodu”, co może być niezwykle korzystne, a zarazem usprawnimy swą pracę.

Jeżeli prezentowana w tym serwisie tematyka jest dla Ciebie zajmująca, to ponadto zobacz także pozostałe warte zapoznania się materiały.

Zwiększenie wartości środka trwałego to na przykład zakup przez grafika komputerowego większego dysku do komputera na którym wykonuje on swoją pracę czy zakup wydajniejszego programu do tego komputera, względnie innego niezbędnego sprzętu. Kiedy już uznamy iż nasza firma okrzepła, możemy zrezygnować z pracy na etacie. Trzeba jednak wówczas wykorzystać zaległy urlop u byłego pracodawcy.