Zmiany w Prawie Budowlanym.

Rząd stara się już od dłuższego czasu przekształcić czy też usprawnić ustawę Prawo Budowlane, gdyż aktualnie nadmierna ilość czynności związanych z postępowaniembudowlanym hamuje powstawanie inwestycji. Przypuszczalnie nowe przepisy wejdą w życie na początku 2014 roku.

Jak miałyby wyglądać te zmiany dotychczasowego prawa budowlanego? W głównej mierze rząd chce wycofać wymóg uzyskiwania zgody na budowę.

Domek jednorodzinny

Autor: Dave Conner
Źródło: http://www.flickr.com

Odnosi się to do części domów jednorodzinnych. Do takich domków wliczają się budynki, których przestrzeń oddziaływania nie przekracza poza granicę działki objętej inwestycją. Wtedy należałoby jedynie zameldować starostwu zamierzaną budowę. Do tego rodzaju zgłoszenia trzeba by było jeszcze załączyć projekt budowlany. Jeżeli urząd stwierdziłby, że pomimo to konieczne jest w tym przypadku pozyskanie pozwolenia na budowę wówczas miałby trzydzieści dni na zgłoszenie tego rodzaju sprzeciwu. Jeśli by tego nie zrobił to byłaby to tak określana milcząca zgoda na rozpoczęcie budowy. Również można zażądać zaświadczenia z urzędu o braku sprzeciwu wobec zgłoszenia, by na wszelki wypadek mieć dowód no to, że budowa przebiega zgodnie z prawem. W razie wątpliwości, zawsze dobrze jest się poradzić doświadczonego prawnika – lexperts.pl/specjalizacje/prawo-budowlane/. Porada prawna, to nie jest obecnie duży wydatek, a spokój ducha jest jednak bezcenny. Jeżeli chodzi o ukończenie budowy to także ma być ono łatwiejsze. W miejsce wniosku o pozwolenie na użytkowanie osoba budująca się składałaby obwieszczenie o ukończeniu budowy. Wówczas czas wyczekiwania na pozyskanie tak określanej milczącej zgody na użytkowanie byłoby skrócone do czternastu dni.

Teraz jest to 21 dni. Tego typu procedura o zawiadomieniu zakończenia budowy (sprawdź firma budowlana Wrocław) stosowana będzie nie tylko w wypadku domów jednorodzinnych, ale także na przykład warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi aut, myjni samochodowych, garaży na pięć miejsc, parkingów. Kolejnym ułatwieniem ma być projekt budowlany bez oświadczenia o wodzie, energii elektrycznej, ciepła, gazu. To znaczy, że nie będzie konieczne, żeby do projektu budowlanego dołączać oświadczeń o zagwarantowaniu dostaw zasilania, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach podłączenia obiektu do rozmaitego rodzju sieci np. do sieci wodociągowej. Zmiany wyglądają korzystnie i powinny usprawnić wiele dziedzin życia budowlanego. Przetargi powinny odbywać się sprawniej, prawnik będzie miał mniej pracy, budowy będą postępować szybciej i ogólnie im mniej papierologii, tym lepiej.