W wszystkich państwach prawa ściga się przestępstwa – też te finansowe wymierzone w ogólne dobro wszystkich obywateli

podróż
W Polsce, tak jak i w innych państwach prawa, stworzono kilka różnych kodeksów karnych, które stwarzają granice swobód obywateli.

Określają, co jest dobre, a co złe w sensie prawnym. Takie dla przykładu jest prawo tyczące się finansów.
podróż
Źródło: pixabay.com
Komórka
Autor: John Karakatsanis
Źródło: http://www.flickr.com

prawo karne skarbowe jest oparte w naszym kraju na ustawie z 10 września 1999 roku. To w niej opisane są wszelkie aspekty działalności firm, które rozumiane są jako niedozwolone i karalne. Dzięki temu arkuszowi sędziowie są w stanie zawyrokować czy ktoś powinien być ukarany za bezkarne działanie. Prawo (prawnik – więcej informacji) to posiada znaczną rolę do wypełnienia. Po pierwsze, jest to rola ochronna. Prawo (zobacz prawo gospodarcze) powinno przecież chronić pieniądze państwa, ale też inne jednostki, przed działaniami, które są zabronione i które miałyby na celu kradzież, malwersacje lub niepłacenie podatków. Oczywiście spektrum funkcji ochronnej jest znacznie większe. Tu jednakże przytoczymy jedynie te trzy kwestie. Po drugie, jest to rola prewencyjno-wychowawcza. Rzecz w tym, że poprzez pociąganie przestępców do odpowiedzialności karnej daje się pozostałym jasny przekaz, że tego typu zachowanie nie popłaca i że nie będzie akceptowane przez państwo. I w końcu po trzecie, jest to funkcja sprawiedliwości.

Narzucona sankcja musi być przykra – na tyle, żeby sprawca nigdy więcej nie pomyślał o powtórnym dokonaniu przestępstwa.
Nie zapominajmy, że każde państwo prawa będzie wymagało od swych mieszkańców uznania Przepisów z różnych ustaw i kodeksów.