W Polsce niekiedy emerytury są niezwykle niskie – dlatego warto czasami pomyśleć nad opcjami, które daje hipoteka zwrotna. Warto pomyśleć o odwróconej hipotece, która daje niemal pełną korzyść finansową.

Niestety spora grupa seniorów w naszej ojczyźnie posiada bardzo małe emerytury, które nie zezwalają na normalne życie – rachunki, jedzenie, leki.

Nie mówiąc już o takowych zbytkach, jak wyjazd na wakacje albo wyjścia do kawiarenki z przyjaciółmi. Wielu emerytów zmaga się każdego dnia z problemem – „Co muszę zakupić, a bez czego da się żyć?”
kable elektryczne

Autor: Mussi Katz
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście pojawił się pewien pomysł, jak pomóc seniorom, żeby jesień życia była łatwiejsza oraz nie koncentrowała się zaledwie na ciągłym ciułaniu pieniędzy. Jest taka rzecz jak hipoteka zwrotna (hipotek zwrotnych). Chodzi w tym o to, że osoba w podeszłym wieku, jeśli jest właścicielem posesji, podpisuje umowę z firmą, która po zgonie emeryta będzie jedynym właścicielem mienia. Senior ma za to dożywotni dodatek finansowy do świadczeń emerytalnych, który jest mocno powiązany z wyceną nieruchomości. Hipoteka zwrotna jest korzystna dla tych osób starszych, których emerytura jest niezwykle mała, ale również dla tych, którzy nie mają spadkobierców. Wtedy nie będą posiadali poczucia winy, że dom przepadnie, jeśli i tak nie mieliby osoby, której chcieliby to zapisać.
Trzeba podumać nad zaletami takowej hipoteki, ponieważ może seniorom to w sporej mierze ułatwić regularne rozpisywanie domowego budżetu (odwracanie hipotek).

Przy niewielkiej emeryturze każdy dodatkowy grosz się przyda. Wówczas senior dom seniora będzie miał szansę żyć bez stresu, gdyż będzie wiedział, że na wszystko wystarczy mu pieniędzy.