W jaki sposób rozliczać się za wynajem mieszkania? Sprawdź jakie masz możliwości oraz o czym musisz wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić przestrzegając prawa? W takim razie powinieneś podpisać kontrakt z najemcą, a następnie rozliczyć z tej kwoty odpowiedni podatek. Czy wiesz jak to zrobić? Czy dowiedziałeś się już jakie masz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Istnieje wiele sposobów rozliczenia podatku za najem (polecana strona www). Możesz dajmy na to rozliczyć się na zasadach ogólnych. Rozliczamy się wtedy używając skali podatkowej, 18 lub 32% wszystkich przychodów, jeżeli doliczymy dochody z najmu do pozostałych z innych źródeł. Dla kogo i kiedy jest to opłacalne? Na przykład wtedy, kiedy sporo gotówki włożymy w najmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), gdyż wydatki tego typu możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć przychody. Jak wybierzemy ryczał, to musimy złożyć pisemne oświadczenie o wybraniu tej formy opodatkowania.

Składamy ją naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, ale nie później niż 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca następującego po czasie, gdy otrzymaliśmy pierwszy dochód z wynajęcia mieszania. Można również go złożyć do końca roku, gdy pierwszy przychód wpłynął na nasze konto w grudniu. Nie spóźniajmy się, bo w innym wypadku spowoduje to utratę prawa wyboru i konieczność odprowadzania podatku według skali. Jeśli się spóźnimy, to na ryczałt będzie można przejść dopiero w kolejnym roku.

Kliknij tu – ta treść (https://kancelaria-adwokat.biz/porady-prawne/) będzie dla Ciebie interesująca. Prezentowane tam treści dotyczą zbliżonej problematyki, co wpis, który właśnie widzisz.

Co ważne, złożone w danym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat następnych.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy wynajęte mieszkanie należy do majątku wspólnego, to małżonkowie mają możliwość wyboru, czy będą się rozliczać z podatku po równo, czy też jedno z nich w całości. Warunkiem opłacania podatku tylko przez jednego z małżonków jest przedłożenie podania, które jednakże musi być podpisane przez dwóch małżonków w odpowiednim US, nie później niż do do 20 stycznia.

Może to być też termin pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku rozpoczęcia najmu w ciągu roku, lub 20 dnia miesiąca będącego po tym, gdy otrzymano pierwszy w roku wpływ gotówki z tytułu wynajęcia mieszkania. Co ważne, takie oświadczenie będzie miało ważność tylko w aktualnym roku podatkowym, a co za tym idzie w kolejnym trzeba je złożyć ponownie. Najlepiej obliczać należny podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (DamDom.pl – strona ze wzorami umów najmu).