W jaki sposób oszczędzać pieniądze na emeryturę?

Dzięki oszczędzaniu na emeryturę można zapewnić sobie godziwą przyszłość. Nie warto być na bakier z oszczędzaniem, albowiem przyszli emeryci prawdopodobnie otrzymają emeryturę w wysokości 50 – 45% swojej końcowej pensji. Istnieją różne sposoby na gromadzenie środków finansowych, które pozwalają oszczędzić nawet paręset tysięcy złotych.

sprawdź PCC inwestor

Autor: Barta IV
Źródło: http://www.flickr.com
Dostępne formy lokowania kapitału na majętną przyszłość to m.in.: utrzymywanie funduszy lokacie bankowej, programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe, plany inwestycyjne, kupno obligacji. Osoby zaciekawione korzystaniem z możliwości dobrowolnego nagromadzania oszczędności, z których pożytki będą czerpać za parędziesiąt lat, mają faktycznie szerokie spektrum możliwości wyboru firmy, jaka będzie w ich imieniu inwestować.

Dwie najpopularniejsze opcje to plany systematycznego oszczędzania, tak zwane PSO i programy inwestycyjno-ubezpieczeniowe, współtworzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Załóżmy, że co miesiąc systematyczne odkładamy pewną kwotę, np.

Przygotowaliśmy bonus dla osób, które poszukują uzupełniających danych – zobacz informacje (https://dokumentyniszczenie.pl/archiwizacja-dokumentow) tutaj. Odnosi się ono do analizowanego w tym tekście problemu.

sto zł. W jaki sposób będą inwestowane nasze środki? W ramach PSO ogół wpłacanych środków inwestowana jest w wyselekcjonowaną przez klientów taktykę. Zazwyczaj przy zakładaniu rachunku rejestrowego przez internet jesteśmy zwolnieni z opłaty manipulacyjnej za nabycie jednostek (np. w PKO TFI), potencjalnym zarobionym przychodem podzielimy się przy zbywaniu jednostek – wtenczas zapłacimy podatek od zysków kapitałowych.

Możliwe jest przenoszenie środków pomiędzy poszczególnymi subfunduszami. Należy tylko mieć na uwadze, że przenosząc się pomiędzy subfunduszami, za każdym razem dzielimy się z fiskusem wypracowanymi dotąd przychodami. Plan ubezpieczeniowo-inwestycyjny. W ramach programu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego od daty zawarcia umowy zyskujemy ochronę ubezpieczeniowa naszego życia oraz ewentualnych umów dodatkowych, a więc np. inwalidztwa, poważnego zachorowania itp.

Jednocześnie znakomita część naszej składki zostanie ewidencjonowana na rachunku inwestycyjnym, innymi słowy będzie przechowywana na naszym indywidualnym koncie oszczędnościowym. Klient może wybrać kilka typów sposobów lokowania, zacząwszy od bardziej ryzykownych ale zyskowniejszych inwestycji w akcje, po w wyższym stopniu pewne ale mniej zyskowne obligacje państwowe.