Rozliczenie PIT 2016 / 2017

Za rozliczenie z fiskusem weź się od razu. Wprawdzie masz na to jeszcze sporo czasu, jako że zeznanie powinieneś złożyć do 2 maja 2017 roku, jednak nie oczekuj na ostatni dzwonek (szczególnie, gdy można otrzymać zwrot podatku).
Wskazane jest przedtem gruntownie sprawdzić: co, na której podstawie a także w ramach którego limITu masz prawo potrącić w PIT za rok 2016, albowiem dzięki temu możesz zaoszczędzić.

Unikniesz też pośpiechu oraz zdenerwowania, a to może być przyczyną kosztownych błędów. Wyjaśniamy, w jaki sposób rozliczyć PIT-37 – kroczek po kroczku. Przy wypełnianiu deklaracji rocznej nieodzowny jest PIT-11, który musisz uzyskać od swojego chlebodawcy (albo zleceniodawcy). Kiedy w ciągu roku wykonywałeś pracę w paru miejscach, musisz skompletować dokumenty od wszelkich chlebodawców. Zawierają one informacje tyczące się dochodów, kosztów ich osiągnięcia a także pobranych w przeciągu roku przedpłat a także składek.
firma - fotografia

Autor: Agencia de Noticias ANDES
Źródło: http://www.flickr.com

wykres

Autor: eGospodarka.pl
Źródło: eGospodarka.pl
Zacząwszy od stycznia 2015 obowiązują nowe wzory blankietów podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L jak też załączników PIT-D i PIT-O. PIT 37 wypełniasz, jeżeli otrzymywałeś dla przykładu uposażenia z tytułu umowy o pracę.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Zajrzyj zatem do kolejnego zagadnienia i czytaj usługi księgowe koszalin do woli o ciekawiących Cię zagadnieniach.

Zacznij od zgromadzenia informacji o swych dochodach oraz pobranych przedpłatach. Jeśli jesteś pracownikiem etatowym, pracowałeś na umowę zlecenie albo o dzieło, musisz uzyskać od chlebodawców blankiet PIT-11. Na górze formularza wpisujesz własny numer PESEL względnie NIP. PESEL jest dla jednostek, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są objęte podatkiem VAT.

NIP jest dla innych osób – dla przykładu płatników podatków, składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W poz. numer 5 wpisujesz rok 20156. Selekcjonujesz sposób opodatkowania zaznaczając w poz. 6 odpowiedni kwadracik.