Polisa odpowiedzialności cywilnej chroni szczególnie interesy poszkodowanych w wypadkach

Samochód to bodaj jedno z najważniejszych „odkryć” ubiegłego stulecia. Auta stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Są obecne nieomal na każdej polskiej ulicy, a ich ikość stale wzrasta.Tylko w samej stolicy, zarejestrowano już ponad półtora miliona pojazdów. Jednych opisany stan rzeczy nie napawa zbytnim optymizmem, podczas gdy inni zacierają ręce. Dla przykładu towarzystwa ubezpieczeniowe. Dla nich to albowiem „czysty zysk”. Każdy zmotoryzowany Polak musi wszak ubezpieczyć swoje „cztery kółka” na wypadek zdarzenia drogowego. Ową „powinność” nakładają na nas właściwe przepisy prawa. Czemu polisa OC jest tak istotna? Wyobraź sobie, iż wracasz z pracy do domu. Jest już ciemno. Szybko zapadł zmierzch. Nagle z naprzeciwka nadjeżdża auto. Dochodzi do kolizji, a Ty odnosisz obrażenia. Wówczas możesz ubiegać się o zadośćuczynienie z tytułu poniesionych szkód. Wypłata odszkodowania z OC sprawcy przeważnie następuje po upływie trzydziestu dni od daty przyjęcia zgłoszenia. Istnieje jednakże jeden warunek:

dokumenty

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

wszelkie formalności muszą zostać spełnione, natomiast wina sprawcy nie może pozostawiać żadnych wątpliwości. W przeciwnym wypadku, cały proces ulega wydłużeniu. Przyznane poszkodowanemu pieniądze trafiają bezpośrednio na wskazane konto.

Należy nadmienić, że wypłata odszkodowania komunikacyjne z OC dotyczyć może nie tylko sytuacji, kiedy na skutek wypadku doznajemy uszczerbku na zdrowiu lecz także „zwyczajnych” kolizji bez ofiar. Wówczas, sprawca ponosi koszty związane z naprawą pojazdu poszkodowanego.