Organizacja konkursów oraz loterii- kwestie prawne, których należy dopełnić w urzędach i umowy z klientami oraz sponsorami konkursu

Konkursy i loterie są od wielu lat bardzo popularne. Mnóstwo firm decyduje się na ich organizację przykładowo, żeby zachęcić klientów do nabycia produktów czy też nagrodzić zwycięzców za to, iż kupują nasze produkty. Z organizacją różnego rodzaju konkursów, wiąże się jednak także trochę formalności.

Najistotniejszym punktem podczas organizowania konkursu jest jego regulamin. Jest to pewnego rodzaju umowa, która zawierana jest z uczestnikami. Regulamin informuje o zasadach konkursu a także zawiera informacje o osobach organizujących go oraz nagrodach, które otrzymają laureaci.

papiery

Autor: Dvortygirl
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle istotne jest, by był przygotowany w odpowiedni sposób, aby w razie nieporozumień sytuacja prawna organizatorów i klientów była jasna. Regulamin najczęściej umieszczany jest na stronie www firmy, która jest organizatorem. Podczas organizowania konkursów uczestnicy przekazują nam swoje prywatne dane. Nawet kiedy jest to tylko adres e-mail lub numer telefonu są to dane, które przez prawo powinny być chronione. Niezbędnym etapem w trakcie organizowania konkursu będzie więc rejestracja bazy w GIODO tudzież umieszczenie w formularzu dla uczestników adnotacji na temat wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych – powyższych formalności może poskutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Ochrona prawo wzorów przemysłowych danych osobowych jest niezwykle ważna, dlatego właśnie nie należy o niej zapominać. Posiadane przez firmę dane muszą być również odpowiednio przechowywane, w bezpiecznym miejscu. Do takich celów mogą służyć na przykład informatyczne zabezpieczenia list danych osobowych uczestników. Jeśli nagrody w konkursach ufundowane są przez inne firmy, musimy też podpisać z nimi stosowne umowy. Dzięki temu mamy pewność, że fundatorzy wywiążą się ze swoich obowiązków i w odpowiedni sposób nagrodzą laureatów konkursu. Powinniśmy też wiedzieć kiedy mamy do czynienia z loteriami, a w jakim przypadku z konkursami. Zobacz informacje: zobacz ofertę.

Konkursy mogą być cudowna zabawą dla uczestników i dla organizatorów podczas wybieranie zwycięzcy. Jeśli decydujemy się na organizację konkursu, musimy dopełnić wszelkich formalności prawnych, by konkurs został uczciwie przeprowadzony.