Odzież robocza

odzież ochronna i robocza
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Kiedy na danym stanowisku niezbędna jest odzież robocza, pracodawca ma prawo nałożyć sankcje na pracownika, który nie przestrzega norm dotyczących ubioru.

odzież ochronna i robocza
Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com
Odzież robocza to kolekcja odzieży przeznaczona dla pracowników: budownictwa, przemysłu maszynowego, rolnictwa, glazurników, malarzy itp. Jakie wymagania musi spełniać odzież robocza? Po pierwsze: musi chronić. Po drugie powinna być ekonomiczna, czyli zachowywać swoje właściwości nawet po wielokrotnym praniu a także być stosownie dobrana do wykonywanej pracy.

Do najważniejszych elementów odzieży roboczej należą spodnie robocze, z których zwykle decydujemy się na tzw. ogrodniczki. Z jakiego powodu? Powodów ku temu jest wiele. Po pierwsze, podniesiony karczek w tym modelu spodni chroni spodnią odzież przed zniszczeniem czy zabrudzeniem oraz daje dodatkowe ciepło podczas chłodniejszych dni. Są również osoby, które wybierają spodnie ogrodniczki z racji elastycznych gumek, które dają większy komfort w czasie pracy (nie krępują ruchów w czasie wykonywania zajęć).

Odzież robocza
Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Ponieważ warunki pogodowe w kraju mamy „różne”, pracownicy muszą posiadać również w kurtki robocze. Powinniśmy zwrócić uwagę by wykonana była z wodoodpornej tkaniny, która zabezpiecza przed wiatrem, zimnem czy deszczem. W zależności od wykonywanej pracy możemy wybierać między wieloma fasonami i modelami.

Odzież roboczą stosuje się także w zakładach pracy gdzie obowiązuje całkowita czystość produktów. Na ogół do odzieży roboczej zaliczane są również ubrania jednorazowe. Ubrania robocze występują też jako odzież określająca daną profesje (np. odzież dla służby zdrowia czy odzież ogrodnicza).
Zapoznanie się personelu z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy panującymi w zakładzie, obowiązkowo musi być złożone w formie podpisu i wynika wprost z obowiązujących przepisów prawnych. Stanowi to dowód w momencie ewentualnych wypadków i kwestii odszkodowawczej.