Jakie składki do ZUS muszą płacić właściciele firm?

Zakładając działalność gospodarczą, każdy decydujący się na taki krok bierze na siebie pewne obowiązki. Do obowiązków tych należy przede wszystkim konieczność odprowadzania składek do ZUS.

pieniądze

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
ZUS przedsiębiorców to podstawowy obowiązek każdego , kto założył własny biznes (ile wynosi zus przedsiębiorców). Składki ZUS są inne w zależności od tego, czy właśnie dopiero zakładamy swoją działalność, czy też istnieje ona od jakiegoś czasu. ZUS przedsiębiorców, którzy właśnie otwierają swoją działalność jest niższy, zwiększone składki ZUS zobowiązane są opłacać firmy, które istnieją już od jakiegoś czasu. Niezależnie jednak od tego, czy działalność rozpoczynamy, czy też kontynuujemy musimy odprowadzać składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe oraz zdrowotne. Każdy właściciel firmy ma prawo Fuzje i przejęcia zdecydować jedynie, czy będzie opłacać składkę chorobową. W przypadku osób, które właśnie zakładają działalność gospodarczą mniejsza wysokość składek obowiązująca jest przez okres dwudziestu czterech miesięcy od uruchomienia działalności. Przywilej ten nie dotyczy artystów, twórców, osób, które są współpracownikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osób, które są wspólnikami spółki o charakterze komandytowym, partnerskim bądź jawnym (CenaBiznesu).

praca

Autor: TAHRD NTNU
Źródło: http://www.flickr.com
Rozwój każdej firmy wymaga od właściciela nakładów finansowych. Co jednak mogą zrobić ci, którzy dysponują zbyt małymi środkami, aby zainwestować w rozwój firmy. Wyjściem okazuje się być skorzystanie z dotacji dla firm. Dotacje dla firm 2016 można otrzymać przede wszystkim z dotacji unijnych. Zanim jednak dotacje dla firm 2016 zostaną rozdzielone pomiędzy poszczególne ubiegające się o ich otrzymanie firmy, firmy te powinny złożyć odpowiednie wnioski (jak wysokie są dotacje dla firm 2015). Na tego rodzaju dotacje mogą nastawiać się zarówno już działające na rynku firmy, jak również przedsiębiorstwa, które właśnie rozpoczynają swoją działalność. Na otrzymanie dotacji mają szanse firmy rozmaitej wielkości. O ich przyznanie mogą się ubiegać zarówno posiadacze niewielkich, średnich i mikro przedsiębiorstw. Pozytywniej rozpatrywane są wnioski przedsiębiorstw, które zobowiążą się do zatrudnienia nowych pracowników na umowę o pracę. Nie jest to warunek wymagany, ale mile widziany. Jego spełnienie to gwarancja, że szanse określonej firmy na otrzymanie dotacji mocno rosną.