Jakie są najważniejsze różnice między adwokatem a radcą prawnym, w jakim przypadku można udać się po poradę do każdego z nich

Dla niejednej osoby radca prawny i adwokat to w sumie taka sama osoba, jedynie nieco inaczej się nazywająca. Rzeczywiście aktualnie coraz bardziej różnice między nimi zaczynają się zacierać, mimo że od strony formalnej nadal są to dwa niezależne zawody. Zarówno adwokaci jak i radcy prawni cały cykl nauki mają identyczny, dopiero po decyzji o aplikacji ich drogi będą się trochę rozchodzić. Zasady pracy w obu zawodach będą regulować odpowiednie ustawy, i w oparciu o nie adwokaci i radcy mogą wykonywać swoje obowiązki.

prawnik

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy najistotniejsze są dwie różnice, jedna dotyczy formy wykonywania swoich usług, a druga możliwości reprezentowania przed sądem w części spraw. Najważniejsze zadania, czyli udzielanie porad prawnych, pisanie opinii lub przygotowywanie różnych aktów i umów są w obu przypadkach takie same. Warto poznać, czym tak naprawdę radca prawny Wrocław – poznaj jednego z nich – będzie się różnił od adwokata, jeżeli zajdzie kiedyś potrzeba udania się po profesjonalną pomoc prawną.

Jeśli chodzi o formę świadczenia swoich usług, to podstawową różnicą będzie to, że adwokaci nie mogą być zatrudniani na umowę o pracę. Jedyną możliwością będzie dla nich kancelaria Wrocław, prowadzona albo samodzielnie, albo wspólnie z innym adwokatem – jedna z kancelarii we Wrocławiu. Z tego też powodu niemożliwe jest zatrudnienie adwokata (Potrzebujesz konsutlacji prawnika? Polecam – rozwód żarnowski) w jakiejś firmie na etacie, jeśli jakaś firma ma tego typu potrzebę to skorzystać powinna z usług radcy. Drugą istotną różnicą między tymi profesjami jest reprezentowanie w danych sprawach.

Radcy prawni w oparciu o ustawę nie będą mogli robić tego w przypadku spraw karnych i karno-skarbowych – obrońcami w takich sytuacjach mogą być jedynie adwokaci. Co prawda aktualne przepisy pozwalają na obecność radców, lecz tylko w charakterze pełnomocnika strony. Widać więc, że w wielu przypadkach nie będzie znaczenia, czy się ktoś wybierze do adwokata, czy radcy, u każdej z tych osób na pewno otrzyma odpowiednią pomoc. Jednak jeżeli będzie się szukać obrońcy do obrony w przypadku przestępstwa, to jedyną możliwością zostanie adwokat.