Jakie działania robi komornik? Jaka jest jego rola? Co powinieneś wiedzieć na ten temat?

Podstawowym celem działań zaordynowanych przez komornika jest wyegzekwowanie od dłużnika wierzytelności należnych wierzycielowi – są one ściągane z majątku dłużnika. Musimy przy tym zwrócić uwagę na to, iż do obowiązków komornika nie będzie należeć ocena zasadności długu. W kwestii wierzyciela, nie komornika, trzeba wyznaczenie, z czego egzekucja będzie odzyskiwana. zleceniodawca musi wówczas liczyć się z tym, że otrzyma informację o braku możliwości ściągnięcia długu. Co wtedy robić? Jak wyegzekwować dług?

Dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze zleceniodawca musi mieć świadomość tego, że komornik zadziała na jego polecenie. Dlatego też musimy sobie niezwykle dokładnie przemyśleć kwestię ułożenia wniosku egzekucyjnego, opracować dobrą strategię jak ściągnąć dług. Jeżeli jako źródło egzekucji zostanie w nim wskazane np. wynagrodzenie dłużnika za pracę, wtedy komornik zajmie się egzekucją w takim właśnie terenie. Gdyby się okazało, że dłużnik nie jest pracownikiem w świetle kodeksu pracy, wierzyciel zdobędzie informację o niemożliwości wyegzekwowania należności. Im zatem więcej wiadomości na temat stanu posiadania dłużnika posiada zleceniodawca, tym lepiej. Poza tym wierzyciel musi brać udział we wszystkich momentach postępowania egzekucyjnego – dzięki temu trzyma rękę na pulsie i może we właściwej chwili reagować. Sprawdź co to windykacja długów od osób prywatnych.

Niejednokrotnie zdarza się tak, że niemoc komornika będzie wynikała z faktu,że zadłużony bez wątpienia niczego nie posiada. W takich chwilach w rachubę mogą wejść dwie opcje: po pierwsze –przepisał majątek na członka rodziny, po drugie – czerpie przychody z nielegalnych źródeł. Musimy więc przeprowadzić research w temacie.

Windykacja długów

Autor: Ttaaj
Źródło: http://www.flickr.com
Gdyby się mogło okazać, że dłużnik czerpie zarobki z nie do końca legalnych źródeł, opłaca się go poinformować, iż sprawą tą zajmie się fiskus. Jeżeli natomiast zacznie wychodzić na jaw pierwsza z zaznaczonych powyżej opcji, wierzyciel ma prawo do złożenia tzw. skargi pauliańskiej, której rezultatem może być pominięcie przepisania majątku.

Poza tym wierzyciel ma szanse złożyć u komornika wniosek o znalezienie majątku zadłużonego. W tym względzie komornicy okazują się zwykle skuteczniejsi niż w przypadku działań tego typu prowadzonych na własną rękę, ponieważ posiadają dostęp do mnóstwa ułatwiających to narzędzi. Te i pozostałe kwestie są dość zawiłe, bo pojawia się tu jeszcze przykładowo typu jak odzyskać pieniądze od dłużnika.

Jeżeli masz chęć poznać więcej szczegółów na opisywany tu temat, to użyj źródła (http://www.wonia.pl/winietki-inne-niz-wszystkie/) opublikowanych w zbliżonym wpisie.

Dobrze konsultować to ze specjalistami.