Jak umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje? Czy jako nacja posiadamy jakieś specjalne właściwości?

Nie jesteśmy bogatym krajem, nie zarabiamy jakoś dużo, a mimo wszystko, jak zawsze sobie radzimy. Taki obraz odsłania się, kiedy pomyślimy o sobie. Jak to jest, iż narzekamy, a żyjemy na jakimś poziomie? Może wpływ ma na to nasza determinacja, nasza umiejętność radzenia sobie z trudnymi momentami, zdolność pokonywania gorszych dni? Może i tak. Może też tak jest, że umiemy dobrze gospodarować, albo jak twierdzą niektórzy – kombinować? Także pewnie trochę. Najistotniejszy jednakże wniosek jaki się nasuwa to ten, że po prostu umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje.
A okazji tych zbyt dużo nie mieliśmy. Jak spojrzymy na naszą trudną historię, to nawet możemy przyznać, że przeważnie mieliśmy bardziej pod wiatr. W czasie, kiedy pozostałe kraje mogły się rozwijać, budować swoją państwowość, my byliśmy zmuszeni toczyć boje z kolejnym najeźdźcą i walczyć o niepodległość. W takim klimacie nie da się stworzyć czegoś mocnego, gdyż wszystkie siły skupione są na walkę narodowowyzwoleńczą. Nie są ważne kwestie ustrojowe, ani prawne, bo jak się nie żyje we własnym państwie, to jakie to ma znaczenie.

Odwiedź naszą stronę. Wyszukasz tam codziennie wyłącznie bieżący wpis (https://www.progresdisplays.pl/scianki-wystawiennicze-reklamowe). Rzetelne wiadomości zapewne przypadną Ci do gustu.

Prawo i ustrój w takiej sytuacji nie jest właściwie nasze. Walczy się najzwyczajniej o to, by samemu tworzyć prawo, ażeby rządzić we własnym kraju. Aktualnie możemy budować swoje życie nie będąc pod jakimś panowaniem. To bardzo pożądane, bo zamiast przeznaczać środki na walkę narodowowyzwoleńczą można po prostu żyć jak normalni ludzie. Możemy budować mieszkania i domy, nabywać sprzęt do mieszkania, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niebezpiecznymi zdarzeniami. Wiadomym jest, iż w każdej epoce są możliwe trudne do przewidzenia zdarzenia, które są w stanie zakłócić spokój każdej nacji. Niemniej, od tego nie możemy uciec, bo w pewnym punkcie na świecie zawsze będzie się toczył jakiś konflikt.

My musimy skupiać się na teraźniejszości i na organizowaniu swojego życia. Nasza historia świadczy o tym, iż nasi rodacy nie mieli ku temu takich warunków, które my mamy aktualnie. trzeba o tym pamiętać i to docenić. A że nie żyjemy w perfekcyjnym kraju to widać każdego dnia. Musimy się jeszcze wiele nauczyć nim staniemy się w pełni cywilizowanym krajem.