Jak rozliczyć PIT Internetowo?

Program PIT jest jednym z najskuteczniejszych programów na naszym rynku. Został wykonany ze specjalnym akcentem na doświadczenia eksploatatora i łatwość eksploatacji. Uproszczeniem dla płatnika składającego deklarację PIT-38 winna być zdobyta od biura maklerskiego w terminie do końca lutego, deklaracja PIT-8C.

Rozliczenie podatku PIT

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Powinno się jednakże mieć na uwadze, że to na płacącym podatek ciąży zadanie ścisłego zrealizowania zeznania PIT-38 online i wpłacenia zgodnej kwoty należnego zobowiązania (więcej na temat rozliczenia online). Choć jest to mało prawdopodobne, to jednak pomyłki w deklaracjach dostawanych od biur maklerskich się zdarzają. Nasz makler nie zawsze musi również posiadać wiedzę o wszystkich naszych interesach, może inaczej interpretować prawo skarbowe, czy też nie uwzględniać wszelkich wykonalnych do ujawnienia wartości uzyskania przychodu.
Dlatego tak ważne jest, żeby zawsze sprawdzać dane i przy przestawianiu kwot na poprawną druk PIT-38 online właściwie je uzupełniać, jeżeli jest taka konieczność. Gdy mamy wątpliwości, mamy możliwość zwrócić się do właściwego biura maklerskiego o wyjaśnienia i o poprawę omyłek. W praktyce, jeśli podatnik ma rację, biura maklerskie dokonują korekty PIT-8C, a potem przesyłają właściwy dokument po raz drugi podatnikowi i do skarbówki.
Utworzenie dokładnej informacji dotyczącej druku PIT-8 to, w zależności od stawek brokera, cena rzędu 30-50 zł (kiedy jednak okaże się, że podatnik ma słuszność, kwota powinna być zwrócona). Wskazane jest zwrócić również uwagę, że coraz powszechniejsza staje się praktyka przesyłania przez domy maklerskie druków PIT-8C w formie dokumentów komputerowych, w zamian wysyłania ich pocztą (komentarz księgowej). Jeśli więc będziemy zmartwieni, że nie dostaliśmy od naszego brokera druku PIT-8C w odpowiednim czasie, poszukajmy najpierw, czy taki PIT nie został dla nas udzielony do nabycia w Internecie. Deklaracja PIT-38 online 2015 składa się z dwunastu części ustawionych od litery litery podświetlane kraków A do L, z czego jednak ostatnią z nich (część L) zapełnia urzędnik skarbówki. Nie używamy już numeru NIP, a do identyfikacji wystarcza nam numer PESEL

.