Jak odebrać podatek dochodowy z Niemiec?

Jeśli pracowaliśmy bądź zamierzamy pracować w Niemczech, powinniśmy zapoznać się z procedurą związaną ze zwrotem nadpłaconego w tamtym miejscu podatku. Można próbować odebrać pieniądze osobiście lub zwrócić się o pomoc do kompetentnej jednostki.

Dużo bardzo fundamentalnych informacji powiązanych ze złożeniem podatku można bez trudu odnaleźć w internecie.

Intrygują Cię różnego typu inne informacje (https://www.certificator.eu/pl/)? Dobrze się składa, gdyż masz szansę wejść na kolejną witrynę i tam wgryźć się w dokładne posty.

Kluczowym dokumentem (odpowiednikiem naszego PIT-11), na podstawie którego wykonuje się rozrachunek, jest tak zwany Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Wydanie wymienionego zaświadczenia to obowiązek każdego chlebodawcy. Odstępstwem będą pracodawcy zatrudniający pracobiorców, jakich podatek dochodowy odprowadzany został ryczałtowo. W takowym przypadku chlebodawcy nie muszą wystawiać niniejszego zaświadczenia. Jest nadzwyczaj istotne, by przed niemieckim urzędem skarbowym przedstawić wszystkie uzyskane przychody i wszystkie otrzymane świadczenia. Jeżeli na przykład w jakimś okresie byliśmy bezrobotni oraz pobieraliśmy zapomogę dla osób bez pracy, nie zapominajmy tego także wziąć pod uwagę w naszym poświadczeniu. Miejmy na względzie, że jeżeli mieliśmy jakieś przerwy w czasie roku podatkowego, których nie udowodniliśmy w naszym poświadczeniu, urząd z pewnością zapyta, co się działo w nie przytoczonym czasie oraz jakie świadczenia pobieraliśmy. Co ważne, jeśli mieliśmy np. przychody w naszej ojczyźnie czy też w innym państwie, również powinno się je wykazać.

konferencja

Autor: USAFRICOM
Źródło: http://www.flickr.com
Doradztwo transportowe

Autor: Olender
Źródło: http://www.kontrolaitd.pl/

Skąd się bierze zwrot podatku z Niemiec? Niemieckie prawo podatkowe daje swym Podatnikom wiele możliwości ulg podatkowych. Duża jest też kwota wolna od podatku.

Jeśli poza granicą pracuje osoba zamężna, jakiej małżonek nie ma przychodów, częstokroć decydują się na rozliczenie wspólne. Jest to możliwe nawet wówczas, jeśli rzeczony współmałżonek przenigdy nie pomieszkiwali a także nie pracowali w Niemczech.