Dotacje na rozrost firmy i nabywanie funduszy unijnych – co warto o tym wiedzieć?

Unia Europejska ma wiele dotacji i funduszy, jakie przeznaczone są na rozkwit firm. O fundusze oraz dotacje zdołają starać się marki nowiuteńkie, młode, jakie dopiero wchodzą na rynek. Są to dotacje przeznaczone na założenie firmy, częstokroć są one niezwrotne. Inne rodzaje dotacji to dotacje na rozrost istniejących już firm, na przykład na poszerzenie jakichś jej działów.

fundusze unijne na rozwój firmy

Autor: Jan Fidler
Źródło: http://www.flickr.com
Multum ludzi zastanawia się nad tym, gdzie wolno dostać dotacje na rozkwit firmy. Teraz systematycznie są organizowane konkursy, w których wolno zdobyć dotację na rozwój firmy, aczkolwiek często są one zwracane do konkretnych grup. Nie każda firma może więc o konkretną dotację się starać. Warto jednak systematycznie oglądać pojawiające się konkursy i sprawdzać, czy realizujemy wymagania, aby starać się o daną dotację. Konkursów takich jest mnogość, są one poświęcane firmom na terenie całej Polski. Warto także pamiętać, iż na pozyskiwanie funduszy unijnych posiadamy wyznaczoną ilość czasu. O dotacje nie zawsze można się starać przez cały rok, w wielu przypadkach jest na to jakiś wyznaczony termin. Przegapienie takiego terminu zdoła owocować tym, iż nie uda nam się otrzymać dotacji, wskutek tego warto regularnie śledzić tego typu konkursy – zasięgnij porady od Prometei.

Starając się o pozyskiwanie funduszy unijnych, częstokroć zastanawiamy się, czy dotacje trzeba zwracać. Dotacje unijne są na ogół bezzwrotne, niemniej jednak nieraz zdarzają się sytuację, gdy dotację trzeba zwrócić, nieraz wespół z odsetkami. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba, jaka zdobyła dotację, nie użytkuje jej w zdeterminowany w umowie sposób – mówiąc krótko, nie wywiązuje się z takiej umowy – dobre rady na temat pozyskiwania funduszy unijnych. W wszelkiej umowie opowiedziane są dokumentne, dokładne obowiązki oraz warunki, których powinno się dotrzymać. Wówczas dotacja ta będzie definitywnie bezzwrotna.

Nasze kolejne wpisy są równie interesujące, co ten. Więc najedź na link tutaj projektowanie graficzne łódź i oglądaj rzetelne posty. Namawiamy!

W innym wypadku, przykładowo kiedy dotacja zostanie poświęcona na inne cele, aniżeli te opisane w umowie, takie pieniądze będzie trzeba zwrócić wspólnie z odsetkami.