Czy biznesy powinny brać leasing czy kredyt bankowy?

Biznes w naszej ojczyźnie nie ma się najlepiej. Wiele firm plajtuje. Robotnicy wylatują na bruk. Wiele firm przenosi swe fabryki z naszego kraju na wschód, gdzie płaci się mniej robotnikom. Coraz ciężej polskim przedsiębiorcą znaleźć inwestora, który przeznaczy na konkretny interes sporą sumę na dłuższy okres czasu.

Z tego powodu wiele firm staje przed trudnym wyborem: czy lepiej jest wziąć kredyt bankowy czy może korzystniejszy jest leasing? Każda z tych opcji niesie pewne ryzyko, jednak także posiada jakieś plusy. Niniejszy tekst porówna te dwie formy wsparcia dla firm i wybierze z nich tę, która da biznesowi najwięcej korzyści.

leasing

Najbardziej popularną w Polsce formą zapomogi na działalność gospodarczą jest kredyt bankowy. Niestety w ostatnim czasie coraz trudniej jest uzyskać to wsparcie, jako że kryzys gospodarczy odstrasza banki od pochopnego udzielania takiej zapomogi. Skutkiem tego wiele banków albo nie udziela kredytów, albo robi to bardzo ostrożnie. I do tego rzadko który udzieli kredyt na samą firmę. W obecnej sytuacji jest to nad wyraz duże ryzyko. Ale banki chętnie udzielają wsparcia biznesom na środki trwałe, takie jak chociażby urządzenia do fabryki czy samochód dostawczy. Z kredytem wiąże się jednak pewne ryzyko. Gdy firma przestanie go spłacać, to komornik komornik mokotów w niezwykle krótkim czasie wyegzekwuje słuszną kwotę, zabierając te środki trwałe, które zostały nabyte za kredyt. Jeśli ich wartość będzie zbyt niewielka, a nierzadko tak jest, to zostaną zabrane co więcej inne środki trwałe biznesu. Na tym tle o wiele lepszy wydaje się leasing jak np. leasing w Poznaniu. Na czym polega i czym jest? Otóż na tym, że jakaś firma zgłasza się do innego biznesu. Biznes, który się zgłasza, prosi o wynajem określonego środka trwałego, na przykład samochodu dostawczego.

metafora obliczeń kredytu na mieszkanie

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Samochód ten zostaje zakupiony nowy i wypożyczony tej firmie, która chciała go dzierżawić. Firma, która najmuje furgon płaci określoną comiesięczną sumkę za wynajem. Po okresie wynajmu ciężarówki staje się jego właścicielem. Wystarczy napisać w wyszukiwarce w Internecie frazy: „leasing Częstochowa” czy „leasing Bielsko-Biała”, a odnajdzie się wiele ofert leasingu. Ta forma najmu wydaje się lepszą od kredytu. Zobacz też: .