Czy adwokaci dobrze sypiają, czy sumienie nie pozwala im spać spokojnie.

Są takie zawody, w jakich oprócz kompetencji związanych z wykonywanym zajęciem trzeba mieć określone cechy charakteru. Nierzadko to te cechy właśnie będą decydować o przyszłym powodzeniu kandydata do pracy. Czasem są to cechy jak najbardziej pożądane, które powinny charakteryzować człowieka nie tylko przy okazji wykonywania zawodu.

Młotek w sądzie

Autor: Tori Rector
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo nauczyciel powinien być otwarty, musi umieć i lubić kontaktować się z młodzieżą. Oficer policji musi być zdecydowany, menadżer kreatywny i dominujący. Lecz są i takie profesje, wykonywanie których wymusza na przyszłym kandydacie nie tylko doskonalenie swojego charakteru, ale niekiedy obliguje go do tego, by o niektórych dobrych cechach zapominać. Jednym z takich przypadków będzie zawód adwokata, prestiżowy i ekskluzywny. (dobry prawnik prawnik Zabrze Wrocław) Będzie on wymagał wielu lat przygotowań, rzeczywiście solidnej wiedzy oraz wielu cech, jakimi mało kto może się pochwalić. Adwokat powinien być osobą opanowaną, cierpliwą oraz pewną siebie. Musi mieć dobrą pamięć, aby bez problemu poruszać się po zawiłościach wykładni prawa.

Prawnik na sali sądowej

Autor: Michael
Źródło: http://www.flickr.com

Praktyka w tym zawodzie wymusza jednak sporo innych zachowań, które czasami mogą być trudne dla wykonującego ten właśnie zawód. Zdarzają się sprawy, gdy przekonanie wewnętrzne co do niewinności osoby, którą broni stoi w sprzeczności z tym, co znajduje się w dokumentacji. Nawet będąc przekonanym, że klient jest winny i zasłużył na surowy wyrok, adwokat musi przekonać sędziego i wszystkich na sali rozpraw, że jest inaczej. W takiej sytuacji sumienie trzeba głęboko schować do kieszeni. (radca prawny Wrocław) Dla części młodych prawników będzie to dość trudne, zwłaszcza, kiedy klient wszystkich traktuje z góry, jest butny i drwiący. Chciałoby się osobiście zabawić się w sąd, szczególnie, że jako obrońca będzie się znało większość faktów. A w praktyce należy zachować nic o tym nie mówić i z przekonaniem przekonywać o tym, że broniony jest niewinny. Tego typu mogą co bardziej wrażliwych doprowadzić do załamania. Tym bardziej, że zawodowe ambicje będą stać w sprzeczności z wewnętrznymi normami.