Co zrobić, aby wybić się na fali konkurencji? Przygotowujemy nasze pierwsze CV!

Pod koniec czerwca a później pod koniec września zwykle następują dwie fale masowego rozsyłania CV do różnych zakładów pracy. Zwykle są to CV studentów lub świeżo upieczonych absolwentów, które nie mają zbyt bogatego akapitu „doświadczenie zawodowe”. Jak skonstruować dobre CV i dostać wymarzoną, pierwszą poważną pracę?

CV

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas studiów młodzi ludzie robią zwykle bardzo wiele, by zarobić pieniądze na swoje utrzymanie, akademik czy mieszkanie i przyjemności lub by podreperować finanse pozyskiwane ze stypendium albo od rodziców. Ale w końcu przychodzi ta chwila, w której kończą swoją edukację i szukają pracy zgodnej ze zdobytym wykształceniem. By rozesłać albo roznieść dokumenty aplikacyjne, trzeba je oczywiście wcześniej napisać. Zaczynamy od rzeczy bardzo ważnej – dokładnego zaplanowania jego budowy – jeżeli nasze dotychczasowe doświadczenie w branży, do jakiej startujemy, nie jest za duże, musimy pochwalić się tym, co robiliśmy czasie studiów i co pomogło nam się trochę obyć z pracą i różnymi obowiązkami.

Na pewno nada Ci się dostęp ekstra do naszej kolejnej witryny. Nie zwlekaj, tym bardziej jeżeli zainteresowały Cię opublikowane tu wpisy.

Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo gotowych szablonów różnego rodzaju CV. Czy warto po nie sięgać? I tak, i nie. Tak, bo mając gotowca możemy się zainspirować i nauczyć, jak napisać CV, lecz nie warto wykorzystywać całości dokonując tylko kosmetycznych zmian, bo cenione są CV oryginalne i całkiem możliwe jest, że na biurku przyszłego pracodawcy znajdzie się sporo podobnych dokumentów, które zleją się w jedną całość – strona internetowa.

Pierwsza praca najczęściej rzutuje na naszą przyszłość (w końcu to zawsze jakiś wpis w kolejnym CV), więc naprawdę warto się postarać i wykreować dla siebie najlepszą wizytówkę. Dobre CV jest przemyślane, czytelne, uwypukla to, czym zajmowaliśmy się wcześniej i na co potencjalny szef powinien zwrócić swoją uwagę. Nasze osiągnięcia, nasza wiedza i kompetencje powinny być spójne, warto pilnować również hierarchii. Część szkoleń lub konferencji, które wypisujemy, może być nieistotna dla stanowiska, na które aplikujemy, ale może być ważna dla całokształtu naszej sylwetki, ponieważ podkreślają konsekwencję, z jaką na przykład studiowaliśmy dany temat. Dobrze jest graficznie wyróżnić pewne części CV, używać punktorów zamiast jednolitego tekstu, natomiast połączenie różnych krojów czcionek oraz kolorów i pogrubień może być lekką przesadą. A czego na pewno nie możemy pominąć w CV? Oczywiście części podstawowej – danych osobowych i kontaktowych. Po nich umieszczamy doświadczenie zawodowe i informacje o wykształceniu. Jeśli posiadamy dodatkowe kompetencje – warto je umieścić po wykształceniu. Na ostatnim miejscu powinny znaleźć się nasze zainteresowania. Warto przedstawić się z naprawdę dobrej strony i w zainteresowaniach umieścić coś wyjątkowego, co pokaże naszą niebanalną osobowość. Literatura i film nie wystarczą, aby ktoś uznał nas za interesujących i żebyśmy zasilili dany team – więcej….

ciężka praca w biurze
CV w rękach potencjalnego pracodawcy znajduje się średnio 2 minuty. Pomyślmy o tym konstruując nasze CV, żeby owe 2 minuty wykorzystać jak najlepiej i zaskoczyć osobę „po drugiej stronie”. Pomimo, że właśnie kończymy studia i „doświadczenie” nie będzie obszerne, ogólnie dopracowane dokumenty rekrutacyjne będą naszą wizytówką. Dobrze napisane CV pozwala pozytywnie wybić się wśród konkurencji.