Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane oraz kiedy powinno się ją spisać

Umowa o roboty budowlane to ogromnie ważny dokument, który jest zabezpieczeniem dla obu stron. Osoba, wykonująca jakieś roboty budowlane posiada gwarancję należności za swoje usługi. Osoba, która takie usługi budowlane zamawia również ma gwarancję bezpieczeństwa i należytego zrealizowania zamówionych usług. W przypadku sporów dokument ten uprości również dochodzenie roszczeń. Umowę o roboty budowlane niewątpliwie należałoby spisać w każdej sytuacji połączonej z budową – domów, mieszkań, biur i tak dalej. Można ją też spisać w wypadku remontowania którejś nieruchomości czy też innych usług wykończeniowych oraz budowlanych.

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Jakie sprawy winna mieścić umowa o roboty budowlane? Pewno musi odnaleźć się tam punkt mówiący o tym, kiedy została zawarta taka umowa oraz przez kogo. Do tego musi znaleźć się tam informacja dotycząca zaświadczanych usług. Jeżeli przykładowo jest to wywóz gruzu tychy mieszkania to w umowie powinnyśmy zawrzeć położenie realizowania usług i ich typ. Istotne jest też podanie terminu rozpoczęcia i zakończenia prac. W umowie wolno zawrzeć informacje dotyczące surowców budowlanych – czy kupuje je wykonawca (po czym daje paragon inwestorom) czy też za kupno towarów budowlanych są odpowiedzialni inwestorzy. Punktów, jakie trzeba zawrzeć w umowie o roboty budowlane jest faktycznie niemało. Należałoby dokładnie i konkretnie spisać taką umowę, by później nie okazało się, że coś wyszło na naszą niekorzyść. Każda ze stron winna być zadowolona z takiej umowy.

ustalenia

Autor: Budowa domu bez stresu
Źródło: Budowa domu bez stresu

W Internecie możemy odkryć multum atrakcyjnych i praktycznych wzorów umów o roboty budowlane. Bezsprzecznie warto się z nimi poznać, albowiem mogą okazać się one dużą pomocą dla każdego z nas. Taki gotowy wzór zdołamy od razu wydrukować albo po prostu zmodyfikować go według osobistych potrzeb. Niezależnie od tego z jakiej opcji skorzystamy zawsze musimy pamiętać, że posiadanie umowy o roboty budowlane jest nadzwyczaj ważkie. Jest to tak samo ważkie dla inwestorów, jak również dla wykonawców dzieła.