W jakiej sytuacji wybrać się do rzetelnego notariusza?

Notariusz jest osobą , która spisuje dokumenty na zamówienie i pieczęcią urzędową nadaje im moc prawną. Z uwagi na to, że notariusz musi dopilnować zgodności prawnej sporządzonego dokumentu oraz ma on dbać o interesy wszystkich stron których dokument dotyczy, dokumenty sporządzone przez notariusza mają charakter urzędowy. Dokumenty sporządzane w kancelarii notarialnej mają na celu zapobieganie sprawom w sądzie, bądź być zabezpieczeniem interesów. Korzystanie z usług notariusza jest dobrowolne, jednak w przypadku niektórych rodzajów dokumentów, wymagane jest notarialne jej potwierdzenie.

Akty notarialne

Prawnik

Autor: Daniel X. O’Neil
Źródło: http://www.flickr.com

Przykładem dokumentu wymagającego potwierdzenia przez notariusza jest akt własności, podpisywany przykładowo w czasie kupna gruntu czy domu. Notariusz (zdecydowanie pomocna strona, mądrze jest odwiedzić) musi zadbać o sprawdzenie zgodności poprzedniego aktu własności oraz stworzyć określony wpis w księdze wieczystej. Notariusz zajmuje się także potwierdzaniem autentyczności akt, podpisów oraz sporządzania oświadczeń, które mogą się przydać w przyszłych latach do starania się praw o własność intelektualną.

Opublikowane w tym serwisie informacje są dla Ciebie zbyt zdawkowe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę porady prawne piotrków trybunalski, na której zgłębisz zbliżone kwestie.

Z porad notariusza korzysta się często też w trakcie spisywania testamentu – urzędnik dba wówczas o poprawność zapisów dokumentu, w celu uniknięcia sporów dotyczących jego treści. Wysokość opłaty dla notariusza jest uregulowana odpowiednią ustawą, może być ona ciągła, bądź zależeć od wartości zawieranej umowy.

Gdzie poszukiwać usług?

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W każdej miejscowości znajduje się co najmniej parę kancelarii notarialnych. Wysokość opłat w każdej kancelarii jest taka sama, więc warto dokonywać wyboru specjalisty na podstawie szybkości dojazdu do siedziby. Najbliższą kancelarię notarialną można odszukać wyszukując w Internecie przykładową frazę, zawierającą lokalizację danego miasta. Dla ludzi mieszkających w Warszawie taką frazą jest np. „notariusze warszawa” . Wyszukiwarka internetowa wyświetli wówczas mapę miejscowości z naniesionymi nań lokalizacjami wszystkich kancelarii notarialnych. Decydując się na któregoś notariusza, można sprawdzić czas otwarcia jego kancelarii, oraz zaopatrzyć się w pozostałe pomocne dane, jak np. numer telefonu.