Spadek i co z nim począć? – urzędy, profesjonaliści do jakich trzeba się zwrócić po otrzymaniu spadku.

Spadek niekiedy może być darem niebios, ale może również okazać się przekleństwem dla spadkobiercy, zwłaszcza jeśli ma w sobie długi „hojnego” krewnego. Aby uniknąć przykrego zaskoczenia warto zwrócić się do odpowiednich instytucji w celu weryfikacji wartości nowego nabytku. Spadek mamy możliwość przyjąć lub odrzucić. Przed takim działaniem warto skorzystać z usług profesjonalisty takiego jak rzeczoznawca majątkowy. Warszawa – jako największe miasto w Polsce będzie tego znakomitym przykładem.

Pieniądze

Autor: christopher_brown
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym w stolicy poza typowymi trudnościami związanymi ze spadkami pojawia się jeszcze jeden – właściciele działek nieprawnie wywłaszczeni przez władze PRL, których spadkobiercy lub ludzie, którym oni przekazali do tego prawa żądają się zwrotu majątków. Po otrzymaniu informacji o spadku w pierwszej kolejności należy zorientować się czy działka na której znajduje się budynek nie jest obciążona takimi zaszłościami historycznymi (w sieci można znaleźć rysy tych działek). Następnie należy zweryfikować czy pomieszczenie nie jest obciążone należnościami, aby to uczynić należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o wykonanie tak zwanego spisu inwentarza (wykonuje go komornik). Na przyjęcie bądź odrzucenie spadku spadkobierca ma 6 miesięcy (czas liczy sie od momentu, w którym dostał informację o spadku). Spadek można wziąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, oznacza to, że w przypadku obciążenia długami spadkobierca spłaca je tylko do wysokości wartości uzyskanego spadku (jeśli otrzymaliśmy dom warte 200 tys. złotych i jest ono z długiem w wysokości 250 tys. złotych płacimy tylko 200 tys. zł).

Niechciany spadek można odrzucić, jednak należy pamiętać, iż w przypadku tego rozwiązania problemu majątek przechodzi na kolejne pokolenie, z rodziców na potomków, którzy to znów mogą majątek przyjąć lub odrzucić. Problem pojawia się w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, i nie mogą samodzielnie odrzucić spadku (wtedy sąd opiekuńczy ma możliwość zadecydować czy dać prawo (kancelaria częstochowa) rodzicom małoletniego do odrzucenia w jego imieniu spadku). Warto podkreślić, że kredyty spadkodawcy też się dziedziczy, podobnie jak pożyczki i opłaty. Należy pamiętać o wyrejestrowaniu zmarłego ze spółdzielni mieszkaniowej i zamknięciu jego umów z różnymi usługodawcami (firmy najczęściej proszą o wypełnienie wniosku i przesłanie kserokopii aktu zgonu). Jeśli spadkobierca jest skłonny przyjąć spadek to do działania powinien przystąpić on, a w przypadku osób jak rzeczoznawca majątkowy (polecamy serwis KGDM). Warszawy dominuje w przedstawicieli tego zawodu.

Biznes

Źródło: flickr.com
Taki człowiek oceni wartość posiadanego majątku. Jest to wymagane zwłaszcza jeśli w część spadku wchodzą stare przedmioty, obrazy lub rzeczy, których wartości nie możemy być pewni. Rzeczoznawca majątkowy powinien być osobą wiarygodną, najlepiej zatrudnić kogoś z polecenia lub zwrócić się do renomowanego przedsiębiorstwa zajmującego się taką działalnością .

Można też wyszukać nazwisko danego rzeczoznawcy w Internecie i sprawdzić krążące wokół niego opinie, jednak w przypadku tej ostatniej metody należy być ostrożnym. Warszawa słynie z dużej konkurencji, również na tej płaszczyźnie, może się więc pojawić opinia nieprzychylnego konkurenta, szkalująca dobre imię danej osoby. W przypadku dziedziczenia spadku ważna jest też współpraca z bankami, zarówno w zakresie spłacania ewentualnego kredytu, jak również uzyskania możliwości wglądu do konta lub wielu kont (niekiedy utajonych) spadkodawcy. Nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku warto dobrze się zastanowić oraz nie działać pochopnie. Należy pamiętać, że na podjęcie decyzji mamy 6 miesięcy.