Odwołanie od wyroku – obowiązujące w Polsce procedury


W naszym kraju odwołanie od wyroku jest możliwe tylko w kwestii wyroków wydanych przez sądy pierwszej instancji. Znaczy to, że jeśli do rozpatrzenia sprawy sądem pierwszej instancji byłby sąd rejonowy, to odwołanie od wyroku musi zostać złożone do sądu okręgowego. Jeżeli jednak proces w pierwszej instancji toczyła się w sądzie okręgowym, to sprawy o odwołanie wyroku będą składane przed sądem apelacyjnym. Sprawy odwoławcze potocznie nazwane jest apelacją.
Potwierdzisz chyba, że omawiany tekst jest niebanalny. Jeżeli więc masz ochotę poznać go głębiej, zobacz informacje (https://magdalenagrzeskowiak.pl/okancelarii/prawo-rodzinne-i-opiekuncze.html) opublikowane tutaj.
Obu tych znaczeń można więc używać zamiennie, obydwa są poprawne. Osoby odwołujące się mają konieczność to wykonać na piśmie. Składając dokumenty odwoławcze trzeba zachować odpowiedni odstęp czasowy, po upłynięciu, którego apelacja nie będzie rozpatrywana. Na złożenie papierów odwoławczych od wyroku jest czternaście dni od dnia, w którym otrzymaliśmy uzasadnienie wyroku na piśmie. Jeśli odwołanie nie zostanie wniesiona znaczy to, że wyrok wydany przez sąd pierwszej instancji będzie prawomocny (kliknij to). Składając odwołanie od wyroku oznacza również możliwość odwołania się od części lub całego wyroku.