Masz swój blog? A czy zdajesz sobie sprawę, że w poszczególnych przypadkach powinieneś się z tego rozliczać? Sprawdź w czym rzecz

Aktualnie prowadzenie bloga jest czymś powszechnym. Interesuje się tym mnóstwo osób, mimo że większość robi to po prostu z czystej pasji, nie zastanawiając się wcale o kwestiach zarabiani. Zwyczajnie, jest coś do przekazania, znamy się na określonej kwestii, mamy pewne hobby, więc możemy się z kimś podzielić naszymi doświadczeniami.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
Coraz więcej osób jednak wykorzystuje blog do zdobywania funduszy,zamieszczając reklamy na swoim blogu. Jednocześnie nie pamiętając, że musimy się z tego rozliczać.

Ta wiedza coraz bardziej rozpowszechniona, ale w tym samym czasie nie do końca znana warta jest uwagi, zwłaszcza, że już prawie dobiega końca czas rozliczania pit 2014. Warto zdawać sobie sprawę, iż uzyskiwanie dochodów z ogłoszeń reklamowych podlega podatkom. Mówi o tym ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która rozpatruje różne źródła dochodów,na przykład będzie to przykład osiągnięty dochód z tytułu zamieszczania reklam na stronach internetowych – link do artykułu. Definiowane są jako dochody powiązane z umową najmu, czyli choć to śmiesznie brzmi, powiązane są z takimi czynnościami jak wynajmowanie lokalu.

Oczywiście tak się dzieje, o ile nasza strona to nie działalność gospodarcza. Równocześnie do chwili, kiedy uznajemy nasz blog jak pasję, kolejne zajęcie, to tym samym ten kolejny dochód nie podlega pod przepisy o działalności gospodarczej. Ale, kiedy przeradza się w podstawowe i w sumie jedyne źródło utrzymania, gdy posiadamy kilka blogów, to mamy okazję zostać uznani przez Urząd Skarbowy za osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Taki dochód, z tytułu udostępnienia miejsca na reklamę należy rozliczyć jak zwykły przychód z tytułu najmu.Równocześnie, musimy rozróżnić przychód od dochodu. Istnieją więc tu dwie możliwości opodatkowania. Jedna z nich to ryczałt, drugą – zasady ogólne. W ten sposób do wyboru zostaje nam albo pit 36, albo pit 28.

rozliczenie podatkowe

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com
Co wybrać? Patrząc na doświadczenie, bardziej korzystne przy niskich dochodach rozliczenie to ryczał. Gwarantuje to mniejsze obciążenia, z powodu niższej stawki. Co bardzo istotne, jeżeli wybierzemy ryczałt podczas roku posiadamy wybór, płacenia miesięcznego lub (zobacz: prawo jazdy B) raz na kwartał. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na zasady ogólne, to po prostu wpłacamy miesięcznie, jednak pod warunkiem, że do kwoty 3091 złotych zaliczka nie powstaje. Należy o tym pamiętać przy tegorocznym rozliczaniu pit 2014.