Jakie usługi są zwolnione z VAT, czym są koszty przychodu i do czego służy przelicznik VAT

Współcześnie zdołamy wyróżnić mnóstwo usług, czynności, towarów i usług, które są zwolnione z VAT. Bez względu na to kto je wykonuje oraz w których okolicznościach, stale są one zwolnione od podatku. Przylegają do nich przykładowo usługi miejskiej telewizji oraz radia, usługi w zakresie edukacji, usługi proponowane przez pocztę państwową, oraz także usługi, które są powiązane z rekreacją, sportem oraz kulturą.

kalkulator

Autor: Chris de Kok
Źródło: http://www.flickr.com

Mało tego usługi zwolnione z vat to także usługi pośrednictwa pieniężnego albo usługi w zakresie administracji miejskiej. Co więcej od podatku są zwolnione niektóre towary i produkty, przykładowo dostawa towarów rolnych, jakie pochodzą z własnej działalności rolniczej, dostawa człowieczych organów, dostawa kwi i mleka matki czy też dostawa złota dla NBP – Narodowego Banku Polskiego. Koszty uzyskania przychodu to wydatki zaniesione w celu pozyskania jakiegoś dochodu. Przychód zmniejszany jest o koszty pozyskania przychodu oraz w ten sposób otrzymujemy dochód. Teraz nie wszelkie wydatki są kategoryzowane jako koszty uzyskania przychodu, istnieje lista, na jakiej mieszczą się wydatki, jakie nie uważa się za koszty uzyskania przychodu. Należałoby zaznajomić się z tym dokładnym wykazem, które prezentuje artykuł 23 o podatku dochodowym od osób fizycznych i artykułów 16 ustawy o podatku dochodowym od ludzi prawnych.

pieniądze

Autor: kstudenta
Źródło: http://www.sxc.hu

Kalkulator vatu to ogromnie wygodne narzędzie, jakie pozwala na określenie wartości brutto i netto artykułu przy danej stawce VAT. Kalkulator vatu http://www.poradnik.wfirma.pl/kalkulator-vatzystać z niego całkowicie za darmo i niezwykle szybko wyznaczyć wartość ceny produktu.Jest on niezwykle bezproblemowy w obsłudze, wystarczy wpisać tylko daną kwotę, stwierdzić czy jest to suma netto czy brutto oraz wybrać wysokość stawki VAT dla podanej poprzez nas sumy. W ciągu paru sekund otrzymamy wynik, powinno się jednakże pomnieć, iż jest to wynik jedynie orientacyjny i nie powinno się wykorzystywać go do rozliczeń powiązanych z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych.