Jaki sposobem skutecznie zarządzać firmą?

W obecnych czasach, jakie cechuje niebywała konkurencja w niemalże każdej dziedzinie rynkowej liczy się efektywność przedsiębiorstwa. Odpowiednie zarządzanie firmą na każdym jej szczeblu jest jednym z istotnych elementów, które składają się na powodzenie przedsiębiorstwa.

W literaturze ale również i w praktyce znajdziemy wiele metod kierowania, jakie były wykorzystywane na przestrzeni wieków. Jedną z uznanych a zarazem skutecznych metod jest zarządzanie przez cele czyli tak zwane Management By Objectives – dowiedz się więcej na temat zarządzania >>> systemy zarządzania środowiskowego przez cele. Jest to program, w jakim cele organizacji są jasno zdefiniowane, tak aby pracownicy mieli klarowny obraz tego, w w jakim kierunku zmierza biznes. Cele w firmie, która stosuje działanie MBO są wspólnie definiowane przez menedżerów i podwładnych, a postęp pracy jest okresowo sprawdzany.
informacje

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Chryzantema wielkokwiatowa

Autor: Dorcia
Niezwykle ważną kwestią jest egzekwowanie ustalonych zasad podczas wyznaczania celów organizacji (w zgodzie z regułą SMART) – powinny być one umiejscowione w kolejności ich priorytetów, muszą być zgodne z całościową polityką organizacji a także realne do osiągnięcia a zarazem ambitne. Wypada dodać, że w całość procesu powinni być zaangażowani wszyscy pracownicy, a indywidualny wysiłek jest poświęcony wspólnemu celowi. Całość MBO możemy zdefiniować jako model, który w końcowym rozrachunku jest mocno skoncentrowane na wyniku. W taki sposób bardzo łatwo można ocenić progres prac a tym samym porównać podwładnych na konkretnych stanowiskach.

Warto jednakże pamiętać o tym, aby samo dążenie do realizacji zadań nie podburzało ducha zespołu oraz efektywnej współpracy. Dlatego też trzeba stale weryfikować czy zarządzanie przez cele w naszej firmie przynosi zakładany skutek i nie powoduje niepotrzebnych napięć.