Firmy decydują się na leasing, z jakiego powodu?

Posiadasz pomysł na własną działalność? Nie zwlekaj z jego realizacją. Tym bardziej, że, osoby planujące otworzenie własnej firmy, mogą być pewni wsparcia pod względem wkładu pieniężnego na rozkręcenie prywatnej firmy – urzędy pracy zapewniają dotacje i kredyty na rozwój działalności oraz kusy przygotowujące przyszłych przedsiębiorców.

Z propozycją dla przedsiębiorców, przychodzą również firmy leasingowe.

Właściciele firm, by by zwiększyć dochodowość firmy muszą się przemieszczać. Najłatwiej własnym autem. Jednak nie każdy z nich może pozwolić sobie na zakup auta za własne pieniądze (zwłaszcza firmy dopiero co rozpoczynające swą działalność), zaś rezygnują z kredytów w obawie przed niewypłacalnością. Co wtedy? Pozostaje im leasing lub wspomniany kredyt.

Czym się różnią od siebie te dwa pojęcia i jakie mają zalety?

samochód

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Leasing dla firm typu , najkrócej rzecz ujmując polega na tym, iż właściciel firmy, który dzierżawi auto, wynajmuje go osobie prowadzącej działalność gospodarczą. W związku z powyższym nie kupujemy auta, a jedynie „wypożyczamy”. Oznacza to, że to nie na kliencie spoczywa obowiązek rejestracji, ubezpieczenia itp. Warto zwrócić uwagę na to, iż, po wygaśnięciu umowy leasingowej mamy prawo nabyć auto, albo wynająć kolejne. Co można nabyć w formie leasingu? Przedmiotem leasingu może być wszystko co wspiera i ułatwia prowadzenie firmy, czyli środki transportu, specjalistyczne maszyny i urządzenia.

Przy kredycie nie jest już tak łatwo. Jeżeli chcemy zmienić samochód, samemu należy zająć się się formalnościami związanymi ze zbyciem samochodu. Także obsługę techniczną oraz ubezpieczenie trzeba zorganizować we własnym zakresie. Dodatkowo, przy kredycie (zobacz pożyczka pod zastaw mieszkania) samochodowym procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, natomiast leasing odbierany jest jako bardziej dogodny z uwagi na korzyści podatkowe a także mniejsze formalności.
Kupując przedmiot za gotówkę, klient znacznie obniża swoją płynność finansową, gdyż jest zmuszony wyłożyć całą kwotę na zakup przedmiotu. W leasingu, leasingobiorca wnosi jedynie wkład własny i ustala takie raty miesięczne, aby pokrywać je z przewidywanych przychodów z leasingowanego przedmiotu. Dzięki leasingowi można wykorzystać działanie tzw. dźwigni finansowej, gdyż dzięki pożyczeniu części kapitału na sfinansowanie swojego majątku, będziemy mogli zakupić np. nie jedną maszynę, a dwie i dzięki temu uzyskać większe zyski ze swojej działalności.