Czym jest prawo karne skarbowe? O czym mówi? Jakiego typu są jego postanowienia?

prawo karne skarbowe to dość specjalna część prawa karnego, jaka zawiera najbardziej istotne przepisy, jakie odnoszą się do unormowania odpowiedzialności osób fizycznych za popełnione przestępstwa, ale również skarbowe wykroczenia.

prawo karne skarbowe

Autor: Szmalback.pl
Źródło: Szmalback.pl
Naruszają one niezwykle istotny obszar – interesy finansowe państwa, więc odpowiedź instytucji państwowych musi być adekwatna
Ta gałąź prawa dzielona jest na 3 części. Pierwsze to prawo karne skarbowe materialne, które złożone jest z dwóch elementów: części ogólnej, która określa zasady odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także system sankcji pod postacią kar i środków karnych, kiedy zostaną popełnione. Kolejna część jest bardziej szczegółowa jaka zawiera określenie różnych przestępstw i wykroczeń skarbowych.
To oczywiście nie wszystko, do czego odnosi się to prawo (zapraszamy serdecznie), ponieważ jak wspomnieliśmy, jest to parę obszarów, również prawo karne skarbowe procesowe, jakie odpowiedzialne jest za uregulowanie przebiegu postępowania podczas spraw karnych skarbowych. Warto również wspomnieć o prawie wykonawczym, a można je zdefiniować tak że określa metody wykonywania orzeczeń w sprawach karnych skarbowych.
kredyt

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

To niezwykle istotne prawo, a wszystkie jego obszary zebrane są w jednym akcie prawnym, w ustawie z dnia 10 września 1999 roku. Powinniśmy jednak pamiętać, że prawo skarbowe ma bardzo dużo wspólnego z powszechnym prawem karnym, gdyż jedno, jak i drugie będzie odnosić się do jego instytucji.

Z pewnością warto poznać zapisy prawa karnego skarbowego, bo jego znajomość jest przydatna w wielu okolicznościach. Dobrze o tym pamiętać i zawsze być na to przygotowanym.