Czy opłaca się korzystać z leasingu? Czemu tak wiele ludzi z tego korzysta? Jakie są największe zalety?

Leasing samochodowy to na pewno jedna z popularniejszych form finansowania auta firmy. Należy powiedzieć, iż w ostatnich latach ponad siedemdziesiąt procent przedsiębiorców pozyskało własny pojazd w ten właśnie sposób. Można to porównać do tego, że jedynie co dziesiąty właściciel firmy kupił auto służbowe dzięki zaciągniętemu kredytowi. To właśnie pokazuje, jak leasing jest popularny.

Auto

Autor: jeremyg3030
Źródło: http://www.flickr.com
Co to w ogóle jest leasing? W naszym prawie to inaczej umowa nazwana, to znaczy odpłatne użytkowanie przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę. Musi się to odbyć w określonym czasie oraz na określonych warunkach. W zdefiniowanym przypadku przedmiotem jest każdy rodzaj samochodu, na przykład leasing mercedes, auto wynajem samochodu dostawczego na godziny osobowe, ciężarowe albo też dostawcze. Leasingobiorcą jest osoba prywatna lub przedsiębiorca.

Powiązane artykuły:

Takie usługi leasingu świadczy najczęściej wyspecjalizowana w takim obszarze firma, która w umowie definiuje się jako leasingodawca. W każdym leasingu można wymienić dwie jego formy, czyli operacyjny oraz finansowy. Tak naprawdę różnią się one kwestiami podatkowymi. W leasingu operacyjnym samochód to część majątku leasingodawcy, jaki może przeprowadzać odpisy amortyzacyjne. W tym drugim typu natomiast przypisuje się go w poczet majątku leasingobiorcy. W ten sposób więc przedsiębiorca w inny sposób musi rozliczać koszty uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o leasing finansowy można wliczyć do nich tak zwane odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od raty leasingowej, podczas gdy w operacyjnym, opłatę początkową jak i całość comiesięcznej wpłaty.

Tak samo różnego rodzaju firmy są w stanie ustalać inaczej warunki spłacania leasingu, z tego też powodu najbardziej opłaca się leasing 0%. Dosyć istotną różnicą, jaka najczęściej ma decydujący wpływ na wybór leasingu operacyjnego jest odmienny sposób naliczania podatku VAT. Leasing finansowy natomiast “wymusza” opłacenie VAT w całości, najczęściej w czasie pierwszej płatności, zaś operacyjny z każdą następną ratą. Tak więc należy o tym pamiętać, gdy dobieramy leasing. Lepiej bowiem skorzystać z leasing premium niż starać się szukać innych alternatywnych opcji. Decyzja należy do osoby zainteresowanej tym tematem. Jedno trzeba powiedzieć, jeśli chodzi o leasing, to nie potrzebujemy posiadać w momencie odbierania pojazdu całej potrzebnej kwoty, którą normalnie musielibyśmy zapłacić. I to jest z pewnością ogromny plus.

Więcej –